Tarnowska Policja odnotowuje wciąż nowe przypadki oszukanych osób, które straciły oszczędności swojego życia, albo próby wymuszeń pieniędzy na legendę o policjancie, wnuczku czy też na link o niezapłaconym rachunku.
Podczas spotkania Klubu Dobrze Nastawionych RDN, policjanci przestrzegali seniorów przed oszustami.
Jak przyznają starsze osoby oraz ci, którzy mieli do czynienia z oszustami próbującymi wyłudzić od nich krocie, wynika to z chęci pomocy.
– Starsi ludzie kierują się chęcią pomocy i w ten sposób dają się nabrać. Ciągle chcą pomagać – to jest taki szok dla nich, że, jak powiedzą im, że wnuczce coś się złego dzieje, to każda babcia wszystkie pieniądze odda, żeby ją ratować. Wynika to z łatwowierności, cokolwiek im się powie, to myślą, ze nikt nie kłamie, nie są podejrzliwi. Miałam taki jeden telefon i oni są tak przekonujący, że o mały włos nie dałam się naciąć.
– Mimo naszych apeli ciągle oszustw nie ubywa, a wręcz przeciwnie. W tym roku wyłudzeń, czy prób, było już kilkadziesiąt i ciągle są osoby, które ulegają tej presji i oddają dorobek swojego życia obcym osobom – mówi zastępca komendanta Komisariatu Tarnów Centrum, nadkomisarz Robert Kozak.
Radzi, by w takich sytuacjach zachować zimną krew.
– Sprawcy wykorzystują naszą empatię czy sytuację, że działamy pod presją czasu, działają na nasze emocje. Trzeba zachować zimną krew, przemyśleć sprawę. Jeżeli faktycznie chcemy komuś pomagać, to nie w ten sposób, że, oddając pieniądze osobie, której nie znamy, która się podszywa pod kogoś. Policja nigdy nie działa w ten sposób, że prosi o przekazanie pieniędzy i tym bardziej nie informujemy w ten sposób mieszkańców za pośrednictwem telefonów. Zawsze powinno w nas wzbudzić niepokój i czerwona lampka powinna nam się zaświecić, jeżeli rozmowa schodzi na temat pieniędzy czy udania się do banku.
Jak dodaje Robert Kozak, najnowsze oszustwa są głównie 'na linki’ od firm energetycznych czy kurierskich.
– Nigdy nie klikajmy w linki – dodaje.
– Te linki powodują to, jak w nie wejdziemy, że wyłudzają nasze dane osobowe bądź hasła internetowe do kont. Są to zwykle zawiadomienia, że rachunek jest niezapłacony albo oszuści bazują na metodzie, że np. mamy nadpłatę jakichś pieniędzy i informują, że możemy odzyskać ją, i w ten sposób skuszeni, klikamy, tracąc znacznie więcej. W naszym komputerze instaluje się oprogramowanie szkodliwe, które ściąga nasze dane osobowe czy do kont bądź link imituje stronę banku. Oszuści czasem instalują programy szpiegujące i przejmują dostęp do naszego komputera czy komórki.
Spotkanie tarnowskich policjantów ze słuchaczami radia RDN o metodach działania oszustów odbyło się w ramach kolejnego spotkania Klubu Dobrze Nastawionych.