Ruszył 18. rok akademicki Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wiemy już, że zapisało się 170 słuchaczy, a ta liczba może wzrosnąć. Seniorzy będą miedzy innymi uczestniczyć w wykładach, uczyć się języków obcych, obsługi komputera, smartfona i Internetu lub brać udział w zajęciach sportowych.
Za nami uroczysta gala rozpoczynająca nowy rok. Uniwersytet jest już pełnoletni. – Nawet nie zdążyłam zauważyć, że to już 18 lat zajęć. Przeleciało to bardzo szybko. Cieszymy się, że wracamy po czasie pandemii, nie tylko z powodu możliwości zdobywania wiedzy. Bardzo tęskniliśmy za tymi spotkaniami z koleżankami i kolegami, aktywnością, wycieczkami – powiedziała radiu RDN Nowy Sącz Jolanta Kieres, słuchacz i wykładowca języka esperanto w SUTW.
Na ten moment na nowy rok akademicki zapisało się 170 osób, ale ta liczba może się jeszcze zwiększyć – o ile będą miejsca na poszczególnych wykładach. Organizatorzy zajęć podkreślają, że takie działanie ma sens.
– Taka mobilizacja była bardzo potrzebna i mam nadzieję, że Uniwersytety Trzeciego Wieku będą działać dalej. Pandemia pokazała, że bardzo ważna jest edukacja cyfrowa – umiejętność pracy z komputerem, ze smartfonem, korzystanie z mediów społecznościowych, ale też zagrożenia z tym związane. Trzeba przekazywać wiedzę, która jest ludziom potrzebna – mówi Wiesława Borczyk, prezes Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Te słowa mają potwierdzenie u studentów. – Udało mi się pogłębić wiedzę informatyczną. Ta informatyka jest ważna dla seniorów, którzy pod tym względem są często wykluczeni – mówił pan Marek z Nawojowej.
Okazuje się, że są słuchacze, którzy poszukują innych zajęć w ramach SUTW. – Jestem po wylewie, poruszałam się kiedyś na wózku, więc najbardziej interesują mnie zajęcia sportowe, ale inne też są ciekawe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jestem już 15. rok w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale wracam po dwuletniej przerwie. Tęskniłam z tymi cudownymi ludźmi, spotkaniami – dodała pani Maria z Nowego Sącza.
Seniorzy mogą się nauczyć języków obcych, informatyki, malarstwa, rękodzieła artystycznego. Są też grupy teatralne i dziennikarskie. Osoby, które chcą się jeszcze zapisać na zajęcia, powinny zgłosić się przez stronę internetową www.sutw.pl lub osobiście przy ul. Jagiellońskiej 18.