Sejmik Małopolski rezygnuje z deklaracji o LGBT

210927MIS089

fot. archiwum malopolska.pl

Głosami opozycji, a także przez wstrzymanie się większości radnych PiS Sejmik Województwa Małopolskiego uchylił deklarację z 2019 w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii 'LGBT’ do wspólnot samorządowych.

Ze specjalną prośbą do samorządów wojewódzkich o zmianę zapisów w deklaracji zwrócił się dwa tygodnie wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda. To pokłosie groźby utraty środków unijnych dla województwa małopolskiego w wysokości 11 miliardów złotych.

Początkowo marszałek Witold Kozłowski zapowiadał jedynie modyfikację istniejących zapisów, tak żeby w dokumencie nie pojawiało się słowo 'LGBT’, a nacisk był kładziony na rodzinę. 'Uchylenie jej w całości spowodowałoby uchylenie przekonań i wartości, które zostały jednogłośnie przyjęte w Strategii Rozwoju Województwa 'Małopolska 2030” – mówił Witold Kozłowski 22 września podczas konferencji prasowej.

Jak się jednak okazało w poniedziałek rano, marszałek nie uzyskał odpowiedniej większości, żeby przegłosować zmiany w deklaracji i wniosek opozycji o uchylenie całej uchwały przeszedł.

Ostatecznie za unieważnieniem opowiedziało się 16 radnych, siedmiu było przeciw, 15 wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny.

Od głosu wstrzymał się m.in. sam Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, czy Wojciech Skruch. Przeciwko uchyleniu deklaracji była między innymi Marta Malec-Lech.

– Kompromis ma swoją cenę – mówił podczas porannej rozmowy 'Słowo za słowo’ rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Dawid Gleń.

– Jak wiemy kompromis nie może być taki, aby każda strona była w pełni zadowolona z jego podjęcia. Natomiast co ważne, wczorajsza deklaracja, która uchyla tą z 2019 roku pozwala nam ze spokojem patrzeć w przyszłość pod względem pozyskania funduszy europejskich.

Wcześniej Zarząd Województwa powołał Pełnomocnika ds. Równego traktowania i Praw rodziny, przy którym ma działać rada. Będą one miały charakter doradczy.

– Te postanowienia pozostają bez zmian – dodawał rzecznik.

– Rada zostaje powołana w kształcie zapowiadanym, pełnomocnik już funkcjonuje. Kluby opozycyjne zapowiadały, ze swoich przedstawicieli do rady wydelegują, możemy się spodziewać, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu.

Przed Województwem Małopolskim z deklaracji w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii 'LGBT” do wspólnot samorządowych wycofały się województwa: podkarpackie, lubelskie, łódzkie i świętokrzyskie.

Exit mobile version