Każdy miłośnik ogrodu czy zieleni wokół domu wie, że aby odpowiednio dbać o rośliny warto korzystać zarówno z nowoczesnych urządzeń do pielęgnacji roślin, jak i sprawdzonych, naturalnych metod związanych z dbaniem o nie. Dla takich osób nie jest żadną tajemnicą, że najlepszym sposobem podlewania roślin jest wykorzystywanie do tego celu wody deszczowej. Problemem może okazać się jednak to jak i gdzie wodę deszczową zbierać i magazynować. Właśnie tutaj świetnym rozwiązaniem może okazać się odpowiedni zbiornik o różnej pojemności, który wykorzystamy do zbierania deszczówki właśnie. Jak jednak realnie można go wykorzystać i do czego jeszcze przydać może się deszczówka? Dziś postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania!
Jak zbierać wodę deszczową?
Pierwszą sprawą jaką warto się zająć jest sam sposób zbierania deszczówki. Pojemniki takie jak zbiorniki na wodę w dużym stopniu ułatwiają tą sprawę. Można je po prostu ustawić otwarte w miejscu niezadaszonym i czekać. Odpowiednia ilość opadów sprawi, że pojemnik na deszczówkę w końcu się napełni i będziemy mogli z niej korzystać przez jakiś czas. Inne rozwiązanie, które jest zresztą bardziej wydajne to wykonanie systemu rynien, który to będzie kierował deszczówkę z dachów budynków wprost w nasz zbiornik albo zbiorniki na wodę deszczową. Oba rozwiązania można bez większego problemu zastosować praktycznie w każdym gospodarstwie domowym.
Woda deszczowa – dlaczego wato ją zbierać?
Zastanówmy się teraz nad tym dlaczego w ogóle warto zbierać i magazynować deszczówkę.
- Woda opadowa to najlepsza woda do podlewania wszelkich roślin. W odróżnieniu od wody kranowej nie zawiera chloru i fluoru. Jest wodą miękką, zatem także wapń i magnez, których jest dużo w wodzie kranowej, nie stanowią już większego problemu. Deszczówka ma także temperaturę oraz napowietrzenie zbliżone do tego co jest w naturalnym otoczeniu naszych roślin.
- Woda deszczowa jako, że stanowi roztwór słabych kwasów, a dokładniej tych węglowego pochodzącego z atmosfery, ma relatywnie niskie pH. Dzięki temu idealnie wręcz nadaje się do podlewania wszystkich roślin, w tym również tych kwasolubnych. Jest to wielką zaletą, którą szczególnie dobrze zrozumieją miłośnicy takich roślin!
- Deszczówka jest darmowa. Wystarczy trochę chęci a można mieć najlepsze i bezpłatne nawodnienie swoich roślin, które przy tym wszystkim jest proekologicznym rozwiązaniem. To chyba najlepszy i niepodważalny powód dla którego warto zdecydować się na magazynowanie wody opadowej
- Deszczówkę można wykorzystywać nie tylko do podlewania roślin. Pamiętajmy, że jest to rodzaj darmowej wody i bez przeszkód wykorzystać możemy ją także do spłukiwania toalet czy jeszcze innych zastosowań. Wszystko zależy od naszych potrzeb i pomysłowości.
Wybierz zbiornik dla wody deszczowej!
No dobrze – wiemy już, że magazynowanie wody deszczowej jest rozwiązaniem ekologicznym, bezpłatnym a do tego bardzo pożytecznym dla naszych roślin. Jak jednak wybrać zbiornik na deszczówkę? Warto zacząć od oceny tego ile takiej wody jesteśmy w stanie zużyć w perspektywie czasu, na przykład miesięcznie. Dzięki temu będziemy wstanie dopasować zbiornik na wodę deszczową odpowiedniej wielkości. Do wyboru mamy bowiem pojemniki o zróżnicowanej pojemności – od kilkudziesięciu do kilkuset litrów.
Tytułowa beczka na deszczówkę, może mieć także bardzo różne kształty i być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Warto zatem przed jej wyborem dobrze przemyśleć co chcemy uzyskać i dobrać produkt idealny do naszej sytuacji. Ze swojej strony podpowiadamy, że sporo produktów właśnie tego typu można znaleźć na stronie https://www.castorama.pl, czyli w jednym z najpopularniejszych sklepów ogrodniczych w Polsce. Co bardzo ciekawe, prócz samych pojemników znajdziemy tam również sporo elementów dodatkowych, takich jak podstawki pod zbiorniki albo zestawy ułatwiające napełnianie beczki deszczówka doprowadzoną proso z rynien. Wszystko to pomaga nam w sposób optymalny wykorzystać element ogrodu jakim jest beczka na deszczówkę.
Warto także podkreślić fakt, że beczki na deszczówkę mogą być wolnostojące i przenośne, czyli takie, które możemy postawić praktycznie w każdym miejscu, ale występują one również w formie pojemników podziemnych. Ten drugi rodzaj pojemników na magazynowanie deszczówki charakteryzuje się wielkim litrażem oraz są niewidoczne, co także dla wielu osób może być bardzo istotnym atutem. Dla porównania warto wspomnieć, że pojemniki wolnostojące mogą mieć obecnie bardzo ciekawe wzornictwo i świetnie wpasowywać się w styl naszego podwórka czy działki. Innymi słowy możemy praktycznie dopasować pojemnik na wodę opadową pod względem kolorystycznym czy też wykonania do tego czego oczekujemy i co pasuje do naszego stylu.
Czy zatem ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że beczka na deszczówkę to bardzo praktyczny i użyteczny element związany z dbaniem o nasze tereny zielone. Warto więc poświęcić trochę czasu i dobrać pojemnik spełniający nasze oczekiwania i wpisujący się w potrzeby naszego ogrodu. Na pewno nie będzie to inwestycja nietrafiona a raczej coś, co bez wątpienia pomoże nam lepiej dbać o cieszące nasze oko rośliny!