Jak mówi pedagog Magdalena Stus z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, wiele dzieci marzy o nowym domu, lecz chętnych rodzin nie przybywa.
– Cały czas mamy dużo mniej kandydatów do pełnienia roli rodzica zastępczego niż mamy dzieci, które potrzebują opieki. Rocznie sporządzamy około 15 opinii z czego większość dotyczy rodzin zastępczych spokrewnionych lub rodzin zastępczych nie zawodowych, ale mimo wszystko dotyczące osób, które zostają w dalszym pokrewieństwie z dziećmi.
W najbliższym czasie w Tarnowie odbędą się szkolenia dla osób, które chcą być rodzicami zastępczymi.
– Właśnie zamierzamy w ciągu najbliższych tygodni rozpocząć kolejną edycję takiego szkolenia. I taki apel do wszystkich państwa. Jeżeli macie taki pomysł, taką chęć, może chcielibyście pomóc takiemu dziecku i zostać rodziną zastępczą, ale jeszcze nie jesteście pewni to zawsze można podejść do nas na taką niezobowiązującą rozmowę, zawsze można złożyć wniosek i podjąć proces opiniowania i kwalifikacji. Podczas procesu na każdym etapie można zrezygnować.
Osoby, które chcą zostać rodzicami zastępczymi powinny zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Proces przygotowywania takiej rodziny do podjęcia roli rodziców zastępczych trwa kilka miesięcy. MOPS analizuje sytuację m.in. mieszkaniową, finansową czy czasową kandydatów.
Rozmowa z Magdaleną Stus w Pulsie Regionu po godz. 16.00.