W tarnowskim zakładzie uruchomiona została linia pilotażowa do produkcji kwasów humusowych.
– To odpowiedź firmy na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu – mówi prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.
– Mamy teraz instalację, która będzie zaspokajać potrzeby rolników w tym obszarze, w którym ich gleba potrzebuje wsparcia. Kwasy humusowe to jest ta substancja, która glebie jest bardzo potrzebna. 70% gleb potrzebuje kwasów humusowych po to żeby dalej rodzić piękne plony.
Jak mówi wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz to ważne, by Polska dalej mogła eksportować zdrową żywność na rynek europejski.
– To, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej stawia przed nami pewne wymagania, ale daje też szansę. Udział we wspólnym rynku europejskim daje możliwość sprzedaży naszych produktów rolniczych na rynkach europejskich i światowych. Występujemy wtedy jako jeden z krajów Unii Europejskiej. Wszystkie kraje, których gospodarka rynkowa, rolnicza takie jak Niemcy, Francja czy Polska – konkurują ze sobą. Zwiększona wydajność produkcji rolniczej daje szansę by utrzymać gałąź, ten sektor gospodarki na przyzwoitym poziomie.
Nowy produkt będzie dostępny dla każdego rolnika, który będzie chciał zwiększyć wydajność swoich roślin czy to na roli czy w przydomowym ogrodzie.