Sejmik nie wycofał się z deklaracji w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii 'LGBT”, ale powołał pełnomocnika i radę ds. równego traktowania i praw rodziny.
To ma być dowód na to, że w Małopolsce nie ma dyskryminacji.
Niedawno toczyła się dyskusja na ten temat w kontekście ewentualnego zablokowania środków z Unii Europejskiej.
– W Małopolsce nie ma miejsca na dyskryminację kogokolwiek, z jakiejkolwiek przyczyny – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
– Będziemy starali się wykorzystywać potencjał i pracę tej rady, żebyśmy nie musieli przeżywać sytuacji przykrych, czyli takich w których ktokolwiek w jakikolwiek sposób będzie czuł się w Małopolsce dyskryminowany.
Pełnomocnikiem ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny zostanie dyrektor Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. W tym momencie funkcję tę pełni Dominika Studnicka. Przy pełnomocniku będzie działać rada.
W skład rady wjedzie pełnomocnik, rzecznik funduszy europejskich, koordynator radców prawnych, trójka radnych sejmiku wojewódzkiego, oraz dwie osoby reprezentujące prawa rodziny, a także równego traktowania.
Do zadań pełnomocnika i rady będzie należeć między innymi opracowywanie uchwał dotyczących równego traktowania, opiniowanie wniosków i skarg, oraz inicjowanie działań na rzecz równego traktowania.