Działalność błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego była tematem konferencji popularnonaukowej, jaka odbyła się w Domu Gotyckim. W trakcie prelekcji mówiono m.in. o udziale kardynała w działaniach Polskiego Państwa Podziemnego i o procesie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Jak zaznaczał dr Piotr Wierzbicki, duchowny miał związek z Sądecczyzną i jest uzupełnieniem konferencji odbywających się w całej Polsce.
– To także taka próba przypomnienia tej postaci w kontekście obecnego podejścia do Kościoła. Sama postać jest pewnego rodzaju odpowiedzią na to, jaką droga powinien iść Kościół katolicki, a jego życie jest przekrojem naszej historii. Warto zwrócić uwagę na to, że kardynał Wyszyński jest osobą wychodzącą trochę z cienia Jana Pawła II. Trzeba pamiętać, że Prymas Tysiąclecia była osobą, która obok Karola Wojtyły była tą, która doprowadziła niejako do odzyskania przez Polskę niepodległości – wyjaśnił.
Sądeczanie mogli także poznać nową książkę ojca prof. dr hab. Zdzisława Kijasa pt. „Wyszyński. Narodziny nowego człowieka”.
W Domu Gotyckim można też oglądać wystawę poświęconą wspólnej historii dwóch polskich kardynałów – Wyszyńskiego i Wojtyły.
– Będzie można ją oglądać w Domu Gotyckim vis a vi bazyliki. Tym bardziej zapraszam po niedzielnych Mszach świętych do zwiedzenia tej jakże interesującej wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Będzie otwarta w godzinach otwarcia muzeum – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek.
Wystawa będzie czynna do 16 października.