Kapelan Żołnierzy Niezłomnych w 72. rocznicę śmierci został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Radio RDN transmitowało Mszę świętą pogrzebową ks. Władysława Gurgacza z Bazyliki Mariackiej oraz program na żywo z Krakowa. Kapłan pochodzący z Podkarpacia był mocno związany z regionem sądeckim.
Już po II wojnie światowej ks. Władysław Gurgacz był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, walczącej z komunistami i działającej na Sądecczyźnie – między innymi w okolicy Hali Łabowskiej.
Podczas naszego programu na żywo nadawanego dziś z Krakowa, można było między innymi usłyszeć głos samego księdza Gurgacza. Nagranie pochodzi z procesu sądowego, który miał miejsce w 1949 roku, już po ujęciu kapłana i grupy dowodzonej przez Stefana Balickiego „Bylinę”.
– Przez pierwsze miesiące – poza spełnieniem swoich funkcji kapłańskich – nie robiłem absolutnie nic więcej. Odprawiałem Mszę świętą, tłumaczyłem Ewangelię, spowiadałem i odpowiadałem na pytania o kwestie etyczne – mówił duszpasterz.
Ksiądz Gurgacz został zabity przez Urząd Bezpieczeństwa 14 września 1949 roku na podwórku więzienia przy ul. Montelupich. Kapelan został potajemnie pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego szczątki odnaleziono w październiku 2018 r. podczas prac poszukiwawczych IPN.
Teraz historia zatoczyła koło, a ks. Gurgacz został dziś (14.09) pochowany godnie i z honorami na Cmentarzu Rakowickim. To wielkie wydarzenie, również dla rodziny kapelana Wyklętych.
– Dla mnie to szczególny dzień i wielka radość. Po 72 latach ksiądz Gurgacz, Niezłomny, patriota, doczekał się pogrzebu. To wielkie przeżycie dla całej rodziny – mówi Urszula Mrozek, córka siostrzeńca ks. Władysława Gurgacza.
– Wierzę, że o postaci księdza będzie coraz głośniej – mówi Dariusz Walusiak, reżyser filmu Gurgacz, Kapelan Wyklętych z 2017 roku, w którym wystąpiła reporterka radia RDN. – Mam nadzieję, że ta uroczystość rozpocznie dążenia do beatyfikacji ks. Władysława. To jest postać wyjątkowa i coraz więcej wiemy na jego temat. Można powiedzieć, że był mistykiem – podkreślił.
Dodajmy, że wraz z ks. Władysławem Gurgaczem pochowani zostali też żołnierze podziemia Tadeusz Zajączkowski ps. “Mokry” oraz Ryszard Kłaput ps. “Pomsta”. Ich szczątki zostały odnalezione w 2017 i 2018 roku podczas prac IPN na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Żołnierze Niezłomni spoczęli dziś w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 na Cmentarzu Rakowickim.
https://www.rdn.pl/news/dzis-pogrzeb-ks-wladyslawa-gurgacza-zlozylismy-kwiaty-pod-tablica-upamietniajaca-kapelanawideo