– Chcemy, aby postać księdza Władysława Gurgacza, była powszechnie znana, obok takich osób jak major Dekutowski, czy rotmistrz Pilecki – mówił dziś (14.09) na antenie radia RDN Nowy Sącz, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Filip Musiał.
Jak dodał, przywracanie pamięci o bohaterze podziemia niepodległościowego, to proces składający się na kilka etapów. Tym końcowym powinno być uczynienie z niego bohatera na skalę kraju.
– Wydaje mi się, że ta granica pomiędzy kimś, kogo moglibyśmy nazwać bohaterem lokalnym, a bohaterem ogólnopolskim, została przekroczona. Kolejna granica do przekroczenia to jest stopień rozpoznawalności, a więc wprowadzenie księdza Gurgacza do tej powszechnej świadomości historycznej i myślę, że to niebawem już nastąpi – uważa Filip Musiał.
Pogrzeb zamordowanego 72 lata temu przez Urząd Bezpieczeństwa kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, odbędzie się dzisiaj (14.09) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wraz z ks. Władysławem Gurgaczem, pochowani zostaną też inni bohaterowie podziemia antykomunistycznego, Ryszard Kłaput i Tadeusz Zajączkowski.
https://www.rdn.pl/news/dzis-pogrzeb-ks-wladyslawa-gurgacza-zlozylismy-kwiaty-pod-tablica-upamietniajaca-kapelanawideo