Tylko w ciągu sześciu miesięcy tego roku osoby podające się za fałszywego wnuczka, policjanta czy pracownika banku w Tarnowie wyłudziły pieniądze od 10 osób.
Aspirant sztabowy z komisariatu Tarnów Centrum Mariusz Więcek w rozmowie z RDN przyznaje, że wciąż najbardziej narażeni są seniorzy.
– Dzwoni rzekomy wnuczek z informacją o wypadku i nagle się rozłącza. Po chwili dzwoni telefon, głos w słuchawce przekonuje, że jest funkcjonariuszem Policji lub pracownikiem CBŚ, informuje, że rozmówczyni padła ofiarą oszustwa i prosi o pomoc w zlokalizowaniu tej osoby. Niestety taka seniorka najczęściej się godzi na współpracę.
Policjanci przypominają i alarmują, że nigdy nie proszą osób postronnych o pomoc, czy przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli jest inaczej, musi zapalić się nam czerwona lampka – przypomina Mariusz Więcek.
– My jako Policja absolutnie nie dzwonimy do obywateli, nie prosimy nigdy o pomoc, jak również o przekazanie pieniędzy, nie ma takiej możliwości, żeby Policja wysyłała jakiegoś kuriera czy policjanta i prosiła kogoś o pieniądze, Policja nigdy nie prosi o pieniądze, jak również inne instytucje nie proszą o pieniądze.
Od początku stycznia do końca czerwca 2021 roku było 31 zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy różnymi metodami.
Spośród 31 osób dało się nabrać 10 osób, które straciły 400 tys. zł i 2,5 tysiąca dolarów.
Do tematu wrócimy w sobotę (11.09).
Audycja „Czas dla seniora” na antenie RDN o 16:30.