Bieda panowała ogromna, ludzie nie mieli gdzie pracować, czyli Żabno sprzed 100 lat [ZDJĘCIA].

IMG 9391

Jakie było Żabno na początku XX wieku?  Można się o tym przekonać, odwiedzając wystawę – 100 lat temu w Żabnie – w Galerii Rozmaitości w Gminnym Centrum Kultury.

Eksponaty, fotografie i dokumenty pokazują to galicyjskie miasteczko z lat 1915 – 1939.

Jak mówi kustosz Izby Pamięci, Paweł Domański, Żabno w 1918 roku wyglądało bardzo tragicznie.

Wyglądało naprawdę bardzo, bardzo tragicznie, skutki zniszczeń były ogromne, obrazują to m.in. fotografie wykonane przez miejscowego Żyda. Bieda panowała ogromna, spustoszenia niesamowite, brak miejsc pracy, ludność nie miała gdzie pracować, jedyna praca to drobne zakłady rzemieślnicze i praca na roli przede wszystkim, i z tego ludzie żyli i musieli cierpieć tę biedę.

100 lat temu coraz więcej Żydów opuszczał Żabno.

100 lat temu już nie było ich tylu, ilu było na przełomie XIX i XX wieku. Można to wytłumaczyć chyba tym, że oni już coś przeczuwali. Przeczuwali, że wisi jakaś tragedia i emigrowali. 100 lat temu Żabno zamieszkiwało do 800 Żydów. Na początku 1920 roku Żabno liczyło 1200 mieszkańców, a w 1934 już było 2400, Tuż przed samą wojną było 2600, z tego ok. 600 Żydów, których spotkał tragiczny los.

Wystawa prezentowana jest w ramach projektu Żabno na kartach historii. Można ją będzie obejrzeć do 5 października.

Jak mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie, Marta Warias, projekt miał przenieść mieszkańców do Żabna sprzed wieku i przybliżyć historię tej miejscowości

– Zaczynamy w roku 1915, pokazujemy Żabno już w czasie I wojny światowej i aż do września 1939 roku. Pokazujemy miasto, w którym odbywały się wielkie jarmarki, miasto, które odbudowywało się po zniszczeniach. Pokazujemy, jak żyli mieszkańcy, czym się zajmowali.

Projekt Żabno na kartach historii zakończył koncert filharmoników krakowskich „Awantura o Kasię”, który odbył się w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Żabnie w niedzielę.

Projekt realizowało Gminne Centrum Kultury w Żabnie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Exit mobile version