Jak dobrać baterię do umywalki?

zdj 8

Jej zadaniem jest nie tylko doprowadzenie wody, powinna także stanowić ozdobę pomieszczenia, w którym jest zainstalowana. Wbrew pozorom, jej design ma ogromne znaczenie estetyczne, a ostateczny wygląd ma wpływ na ogólną aranżację kuchni lub łazienki. Nie bez znaczenia jest także funkcjonalność. Jak dobrać baterię do umywalki? Na co zwrócić uwagę? Zastanówmy się nad tym wspólnie w poniższym artykule.

Bateria do umywalki, istotne elementy

Mówimy o umywalkach, jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebują jej także kabiny prysznicowe.

Części składowe baterii:

– wylewka;
– uchwyty;
– głowica;
– mieszacz;
– perlator;
– uszczelki.

Listę sporządziliśmy, by ułatwić ewentualnym klientom marketów budowlanych sprawdzenie zawartości opakowania, przy zakupie baterii. Brak poszczególnych części może skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić montaż urządzenia w domu.

Wylewka, bardziej popularnym określeniem będzie kran.

Uchwyty, kurki otwierające i zamykające przepływ wody.

Głowica, regulator ciśnienia wody.

Mieszacz odpowiada za mieszanie wody ciepłej z zimną.

Perlator napowietrza wodę, zmniejszając jej zużycie.

Uszczelki zapobiegają wyciekom wody np. na płytki łazienkowe.

Baterie umywalkowe, rodzaje

W zależności od rozwiązań technicznych zastosowanych przy produkcji umywalki montuje się odpowiednie baterie.

Rodzaje baterii:
bateria umywalkowa ścienna;
– bateria umywalkowa stojąca;
– bateria umywalkowa wolnostojąca.

Różnią się one sposobem montażu oraz miejscem instalacji. Przykładowo bateria stojąca charakteryzuje się wysoko uniesioną wylewką, umożliwiającą np. zmywanie dużych i obszernych naczyń w kuchni.

Bateria wolnostojąca montowana jest w blacie podstawy umywalki, podczas kiedy bateria ścienna, jak nazwa wskazuje, wystaje ze ściany.

Baterie umywalkowe, sposoby obsługi

Wszyscy pamiętamy baterie z odkręcanymi kurkami. Ich popularność systematycznie maleje na rzecz jednouchwytowych. Chyba że zależy nam na stylizacji retro.

W każdym razie użytkownicy w większości preferują nowsze rozwiązania. Na rynku furorę w ostatnim czasie baterie umywalkowe automatyczne.

Typy baterii automatycznych:
– bateria umywalkowa z czujnikiem ruchu;
– bateria umywalkowa na podczerwień;
– bateria umywalkowa na fotokomórkę.

Ich popularność ma związek z ogólnie panującym trendem ekologicznym, preferującym oszczędność wody. Ponadto są to urządzenia elektroniczne, niewymagające bezpośredniego kontaktu z ciałem, a zatem bardzo higieniczne. Idealne w domach, w których mieszkają małe dzieci.

Baterie, wysokość

W ofercie handlowej znajdziemy baterie niskie oraz wysokie. Ich wybór motywowany jest często designem łazienki lub kuchni, jednak z punktu widzenia praktyki baterie wysokie są znacznie bardziej funkcjonalne.

Wysoka wylewka (kran) ułatwia podłożenie pod nią obu dłoni. Należy jednak pamiętać, że strumień wody kierowany ze zbyt dużej wysokości będzie powodował, że płytki łazienkowe stale będą zalane.

Niska wylewka z kolei znacznie ogranicza zasięg strumienia. Udanym kompromisem są baterie zapewniające wypływ strumienia wody pod pewnym kątem, ustawianym ręcznie przez użytkownika.

Baterie, jakość wykonania

Pomimo dużego wyboru baterii pod kątem różnic konstrukcyjnych, pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest ich jakość. Bateria źle wykonana lub wyprodukowana ze słabej jakości materiałów stosunkowo szybko ulegnie uszkodzeniu. W niektórych przypadkach wymiana baterii jest dość problematyczna. Na przykład naprawa baterii ściennej może spowodować zniszczenie płytek umieszczonych nad umywalką.

Pamiętajmy, że baterie będą nam służyć przez wiele lat. Wyższa cena z pewnością sprawi, że będą to, lata spokojne i pogodne. Przynajmniej w trakcie zabiegów higienicznych, a to już coś.

Exit mobile version