Pompy ciepła z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju pompy, wykorzystuje ona ciepło, które zgromadzone jest w gruncie, wodzie lub w powietrzu. Jest to jedna z najbardziej efektywnych, najoszczędniejszych oraz ekologicznych metod, aby uzyskać ciepłą wodę użytkową oraz ogrzewanie w domu. Zastanawiasz się nad innowacyjnym rozwiązaniem, jakim są pompy ciepła? Zapoznaj się z rodzajami pomp ciepła, ich zastosowaniem oraz wymogami, jakie musisz spełnić, aby instalacja działała prawidłowo i zdecyduj, na którą się zdecydujesz!
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła zyskały sobie niezwykłą popularność głównie przez to, że są rozwiązaniem ekologicznym – wykorzystują one bowiem energię odnawialną. Co więcej, ich montaż można zaplanować nie tylko na etapie budowy domu, ale również w zamieszkalnym już budynku. Pompy ciepła dzielą się biorąc pod uwagę rodzaj źródła, z jakiego pozyskiwane jest ciepło. Według głównego podziału pomp wyróżniamy pompę wodną, pompę powietrzną oraz pompę gruntową.
1. Pompa gruntowa
Jest to najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła w Polsce, a jego udział w instalacjach nowopowstających jest największy. Źródłem ciepła tej pompy jest, jak sama nazwa wskazuje, grunt. Może być ona wykorzystywana zarówno do dostarczania ciepła do domowego zbiornika gorącej wody, jak i obiegu grzewczego. Zaletą pompy gruntowej jest jej wysoka efektywność działania, dzięki której może ona stanowić jedyne źródło ogrzewania w Twoim domu. Minusem jest natomiast to, że przy zastosowaniu wymiennika poziomego, który jest częścią budowy pompy gruntowej, powierzchnia działki nie może być mała. Jeżeli natomiast w budowie pompy gruntowej wykorzystuje się sondy pionowe, wiercenia muszą być głębokie – sięgać co najmniej 100 metrów.
2. Pompa wodna
To, co wyróżnia pompę wodną to wysoka wydajność elektryczna – jest ona wyższa nawet niż pomp gruntowych. Źródłem pompy wodnej, jak wskazuje nazwa, jest woda płynąca. Ten rodzaj pompy może również stanowić jedyne źródło ogrzewania domu oraz wody. Jej mankamentem są jednak znacznie wyższe koszty inwestycyjne niż w przypadku wcześniejszego rodzaju pompy. Zewnętrznym źródłem zasilania pompy wodnej może być zarówno olej, energia elektryczna, jak i gaz.
3. Powietrzna pompa ciepła.
Ze względu na to, że na starcie nie wymaga ona poniesienia wysokich kosztów, jej popularność nieustannie wzrasta. Jej źródłem ciepła jest powietrze, które pobierane jest z zewnątrz. Wśród powietrznych pomp ciepła możemy wyróżnić dwa typy: pompy powietrze-powietrze oraz pompy powietrze-woda. Pierwszy z nich charakteryzuje się transportem ciepła do wewnątrz, drugi natomiast transportuje ciepło do obiegu grzewczego oraz zbiornika z wodą. Powietrzną pompę ciepła możemy wykorzystywać w każdych warunkach. Niestety, nie zaleca się jednak, aby była ona jedynym źródłem ogrzewania w nieruchomości. W tym przypadku konieczne jest zatem dodatkowe źródło ogrzewania, które wspomoże jej pracę lub zastąpi ją w okresie, kiedy różnica temperatur jest największa zarówno na zewnątrz, jak i w środku pomieszczeń. Zaleca się więc łączenie jej z układami niskotemperaturowymi.
Te wskazówki pomogą Ci zadecydować, jaki typ pompy wybrać!