Nowoczesny system, który działa od czerwca ostrzega przed zagrożeniem powodziowym ze strony rzeki Białej.
Wiesław Gadziała ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie mówi, że podczas ulew czerwcowych i lipcowych system dobrze się sprawdził, informując na czas przed zagrożeniem, jakie wystąpiło w kilku gminach powiatu tarnowskiego.
– Te sytuacje, które wystąpiły zarówno w powiecie tarnowskim – w gminach Zakliczyn czy Lisia Góra, ale również z powiatów nowosądeckiego i gorlickiego, gdzie też wystąpiły opady nawalne, czyli powodzie błyskawiczne – urządzenia wykryły zagrożenia na godzinę przed ich wystąpieniem.
Lokalny system ostrzegania powodziowego został zamontowany w Falkowej w gminie Ciężkowice.
Przed ewentualnym zagrożeniem ostrzega nie tylko mieszkańców powiatu tarnowskiego, ale także powiatów: gorlickiego i nowosądeckiego.
Radar skanuje chmury i przewiduje wystąpienie wody z koryta Białej oraz jej dopływów, informując służby kryzysowe z czterdziestoośmiogodzinnym wyprzedzeniem.
O zagrożeniu wystąpienia rzeki z koryta mieszkańcy informowani są na cztery godziny przed wystąpieniem ewentualnego zagrożenia, natomiast w przypadku powodzi błyskawicznej, czyli nawalnych opadów, ostrzeżenia wysyłane są do nich na godzinę przed prognozowanym zagrożeniem.
– Nie chcemy ze znacznie dużym wyprzedzeniem wysyłać komunikatów, żeby nie wywoływać paniki i nie wprowadzać zamieszania, bo im dłuższy czas od wystąpienia zagrożenia, tym dane mogą być mniej precyzyjne. Te ostatnie cztery godziny są najbardziej newralgiczne i istotne, i dają możliwość podjęcia działań w celu uchronienia mienia ruchomego.
Do systemu zapisało się na razie ponad 150 osób, które mogą na bieżąco śledzić sytuację o ewentualnych zagrożeniach.
– Radar skanuje chmury w promieniu 60 kilometrów. Jeżeli wykryje komórkę burzową, która przekracza 30 mm na pół godziny, więc jest to już opad, który zagraża wystąpieniu powodzi błyskawicznej, wówczas wszystkie osoby, które zapisały się do systemu, będą otrzymywały komunikat o zagrożeniu w formie smsa lub e- maila. system daje możliwość też śledzenia na telefonie rozwoju sytuacji.
Aby otrzymywać informacje o zagrożeniu powodzią, trzeba się zapisać do systemu lsopbiala.pl