Mieszkańcy gminy Gnojnik będą protestować przeciw budowie Sądeczanki. W piątek zablokują drogę krajową

gnojnik streetView

– Boimy się, że stracimy swoje domy!’ Nikt się z nami nie liczy – żalą się mieszkańcy, którzy w piątek w ramach protestu zamierzają wyjść na ulicę.

27 sierpnia, między godziną 15 a 17 będą blokować drogę krajową nr 75 w Gnojniku niedaleko Urzędu Gminy.

– Boimy się, że utracimy swoje domy. Wygląda to tak, że państwo, które wysiedla obywateli, najpierw wyrzuca ze swoich domów, a odszkodowanie wypłaca w bliżej nieokreślonym czasie i nie według wartości odtworzeniowej, tylko wartości rynkowej, co jest dla nas niekorzystne. Nie chcemy zostać bezdomnymi! Nie chcemy, by ta droga podzieliła miejscowość na pół! My jesteśmy za drogą, ale nie w wariantach, proponowanych przez GDDKiA – mówi organizatorka protestu Sylwia Kornaś.

Mieszkańcy dodają, że wielokrotnie próbowali skontaktować się z GDDKiA, wysyłali w tej sprawie pisma, lecz ich apele pozostały bez odpowiedzi. Mają za złe urzędnikom, że nie liczą się z ich zdaniem.

Władze Gnojnika popierają protestujących. Zastępca wójta gminy Gnojnik Janusz Filip mówi, że wariant przygotowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jest nie do przyjęcia.

– Gmina stoi na stanowisku, że najlepszą wersją drogi szybkiego ruchu jest wersja samorządowa, która omija centrum Gnojnika. Wariant jaki proponuje GDDKiA spowoduje, że miejscowość zostanie podzielona na cztery części. W związku z tym od dawna toczy się spór między nami a Generalną Dyrekcją. Są zaproponowane trzy wersje budowy drogi, ale GDDKiA chce wybrać tą, która co prawda dla niej jest najbardziej opłacalna i odpowiednia, ale dla nas nie do zaakceptowania.

Zgodnie z projektem samorządowym, za którym zgodnie opowiadają się mieszkańcy i urzędnicy, Sądeczanka miałaby iść obrzeżami gminy Gnojnik, na granicy z gminą Nowy Wiśnicz oraz Lipnica Murowana.

Jednak w projekcie droga wiedzie przez tunel, którego budowa zdecydowanie zwiększa koszty przedsięwzięcia. Ponadto miałaby być krótsza niż ta proponowana przez Generalną Dyrekcję.

Jak mówi Monika Skrzydlewska z GDDKiA, wybrany przez agencję rządową wariant jest najbardziej optymalny.

– Wariantem rekomendowanym, jako wariant preferowany do realizacji wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach został wariant C. Uzyskał on najlepsze oceny analizy wielokryteryjnej, w której brane są pod uwagę zarówno aspekty społeczne, ekonomiczne, środowiskowe, jak i techniczne dla całego odcinka od Brzeska do Nowego Sącza. Wniosek ten zostanie złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do końca września bieżącego roku – przedstawia.

Przedstawicielka Generalnej Dyrekcji jednocześnie zaznacza, że w trakcie procedowania tej decyzji, RDOŚ będzie przeprowadzał konsultacje, na których mieszkańcy gminy Gnojnik będą mogli przedstawiać swoje uwagi do dokumentacji oraz do wybranych wariantów budowy drogi.

Exit mobile version