– Woda w tarnowskich akwenach jest regularnie badana – mówi Danuta Izajasz z tarnowskiego sanepidu. I zapewnia, że kąpiel w legalnych kąpieliskach jest bezpieczna.
– Każdy zarządca posiada zatwierdzony na dany rok pełny harmonogram nadzoru nad jakością wody. Harmonogram ten obejmuje odpowiedni zakres i częstotliwość tych badań. Jakość wody kontrolowana jest średnio 2 razy w miesiącu. Badania są robione w zakresie mikrobiologicznym i w fizykochemicznym. Raz na kwartał badania mają poszerzony zakres. Zarządca jest zobowiązany przesyłać na bieżąco wyniki badania wody.
Jak dodaje Danuta Izajasz, nie wszystkie kąpieliska, z których korzystają mieszkańcy powiatu mają aktualne badania jakości wody.
– Mamy na terenie powiatu dwa takie miejsca, które można by w tych celach wykorzystać. Jest akwen w Radłowie, oraz akwen Podlesie Dębowe w Gminie Żabno. Niestety organizatorzy tych terenów nie dostali na dzień dzisiejszy zgody na utworzenie kąpieliska czy miejsca wykorzystywanego do kąpieli. Tereny te mogą być wykorzystywane jedynie do rekreacji wodnej – czyli do plażowania, opalania, uprawiania sportów.
Tymczasem kąpiel w niesprawdzonej wodzie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Mogą wywołać bóle brzucha, wymioty, problemy skórne lub ciężkie stany zapalne.