Tarnów: Multimedialna wystawa o starożytnym Egipcie

Wystawa muzealna jak kino 5D? To możliwe w tarnowskim Muzeum Etnograficznym. W pierwszy poniedziałek listopada rusza wystawa związana z historią i kulturą starożytnego Egiptu.

Chociaż w muzeum nie znajdziemy prawdziwych starożytnych sarkofagów, to będziemy mogli na własnej skórze przekonać się jak wyglądało życie kilka tysięcy lat temu. Podczas wystawy jakby wchodzimy do grobowca faraona. Będzie to jednocześnie narracja na temat cywilizacji egipskiej – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawa zatytułowana „Gdy słońce było bogiem”, to multimedialna ekspozycja interaktywno-edukacyjna, będąca jedynym profesjonalnym projektem tego typu w Polsce. Zrealizowana jest w nowatorskiej konwencji, która łączy wystawę z widowiskiem. Operując światłem, dźwiękiem oraz efektami wzbudzającymi grozę i zaskoczenie, przekracza granicę tradycyjnego wystawiennictwa. Wystawie towarzyszą także warsztaty plastyczne nawiązujące do symboliki starożytnego Egiptu.

Wernisaż wystawy „Gdy słońce było bogiem” już dziś o godzinie 18.00 w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej 10 w Tarnowie. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2016 roku. Możliwa jest telefoniczna rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 14 622 06 25. Wystawa jest organizowana wraz z Farmą Iluzji, natomiast pieczę merytoryczną nad projektem objął prof.dr hab. Karol Myśliwiec – egiptolog, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.

Posłuchaj Andrzeja Szpunara:

Fot. muzeum.tarnow.pl