Tarnów: Konkurs na najlepsze wiersze to szansa dla poetów amatorów

 

Pisarze na start. Wiersze o małej Ojczyźnie, własnych korzeniach i lokalnej społeczności – na taką twórczość czeka tarnowskie Centrum Sztuki Mościce. Małopolska Nagroda Poetycka Źródło to propozycja dla pisarzy amatorów z całego kraju i nie tylko, którzy nie publikowali swoich wierszy. Jeszcze do czwartku – 10 sierpnia, można zgłaszać swoje dzieła. Jest ich już ponad 120, w tym kilka z zagranicy.

To wiersze o tym, co jest ludziom bliskie i związane z ich tożsamością – mówi Marek Karpiński, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Mościce. – Szukamy wierszy, które dotyczą naszego wrośnięcia w miejsce, w którym żyjemy, czyli odwołania do tego co dawniej nazywano ojcowizną. Chodzi o te małe ojczyzny, miejsca, gdzie ludzie się urodzili, wykształcili, mają z nimi emocjonalny związek.

Wiersze oceni profesjonalne jury – mówi Marek Karpiński, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Mościce. – Józef Baran, małopolski poeta wywodzący się z pobliskiego Borzęcina, Marek Karwala – literaturoznawca, badacz poezji polskiej XX wieku, Beata Paluch – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Marek Zięba – nasz tarnowski reżyser teatralny i poeta.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do osób pełnoletnich. Zestawy od 3 do 5 utworów poetyckich należy przesłać do 10 sierpnia do Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Przewidziano między innymi nagrody pieniężne. Rozstrzygnięcie konkursu 2 października. Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej Źródło są Centrum Sztuki Mościce i Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

Posłuchaj Marka Karpińskiego:

 

Patrycja Wolnik, fot. Centrum Sztuki Mościce