Lipnica Murowana: Uroczystość ku czci św. Szymona

 

Mieszkańcy Lipnicy Murowanej obchodzą dziś uroczystość ku czci św. Szymona. Od niedzieli trwa tam tygodniowy odpust upamiętniający XV-wiecznego bernardyna. W tym roku przypada 10-lecie kanonizacji, której 3 czerwca 2007 r. dokonał w Rzymie papież Benedykt XVI. – Pamiątką tych wydarzeń jest apel, organizowany każdego dnia na lipnickim Rynku – mówi proboszcz, ks. Mariusz Jachymczak.

Kończymy dzień razem ze św. Szymonem. To jest przepiękny zwyczaj, kiedy po kanonizacji rozpoczęto spotykanie się przy jego figurze i tak trwa to do dziś – dodaje proboszcz.

We wtorek, w uroczystość ku czci św. Szymona, Msze św. w Lipnicy Murowanej Msze św. o godz. 6.30, 9.00, 10.30 i 19.00. O 20.00 na placu przy kościele św. Andrzeja odbędzie się koncert orkiestry z Lipnicy Dolnej, a o 21.00 na lipnickim Rynku – tradycyjny apel ku czci św. Szymona.

W ostatni dzień tygodniowego odpustu z kolei w Lipnicy będzie miało miejsce wyjątkowe wykonanie Roty Katolików Polskich, w 90. rocznicę jej napisania przez lipniczanina, o. Aleksandra Piotrowskiego. Utwór, stanowiący parafrazę tekstu Marii Konopnickiej , wykonają w niedzielę 23 lipca na sumie o godz. 11.00 Chóry Ziemi Bocheńskiej.

Posłuchaj ks. Mariusza Jachymczaka:

 

Paweł Michalczyk