Tarnów: Koniec śledztw w sprawie afery korupcyjnej w MORD-zie

 

Ostatnie 10 osób zostało skazanych za udział w aferze korupcyjnej w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. To dwóch egzaminatorów i dwóch właścicieli szkół nauki jazdy oraz 6 kursantów. Sąd uznał wszystkich za winnych.

Egzaminatorzy i szefowie szkół dostali wyroki skazujące ich na kary więzienia w zawieszeniu. Mają też grzywny do kilkudziesięciu tys. zł i przepadek korzyści majątkowych osiągniętych podczas przestępstw. Proceder powoływania się na wpływy i przyjmowania łapówek w zamian za pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy trwał w tarnowskim ośrodku od 2002 do 2013 roku. Egzaminatorzy zarobili na przestępstwie nawet po kilkaset tysięcy zł. Brali w nim udział również pracownicy techniczni ośrodka.

W sumie oskarżono 200 osób, najwięcej kursantów – mówi Mieczysław Sienicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. – Były tam osoby, które podjęły się pośrednictwa w załatwieniu pozytywnego wyniku egzaminacyjnego na prawo jazdy. Były też takie przypadki, gdzie łapówka została przekazana a i tak egzamin nie został zaliczony – dodaje rzecznik.

Żaden ze skazanych kursantów nie stracił jednak z powodu udziału w korupcji prawa jazdy. – Bardzo trudno określić, czy dany kursant posiadał takie umiejętności, które kwalifikowały go do pozytywnego egzaminu czy też takich umiejętności nie posiadał. Tego się nie da w sposób jednoznaczny stwierdzić – uzupełnia Sienicki.

190-ciu oskarżonych dobrowolnie poddało się karze. Skazanym jest też były komendant Straży Gminnej w Tarnowie, Janusz N.

Posłuchaj Mieczysława Sienickiego:

 

Jadwiga Kozioł