Nowy Sącz: Dzieło skradzione przez niemieckiego oficera trafi do sądeckiego muzeum

 

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zyska prawdopodobnie nowe dzieło – obraz Franciszka Mrażka. Oddał go wnuk niemieckiego oficera. Jego dziadek ukradł malowidło w 1940 roku.

Dzieło zatytułowane „Na przypiecku” pochodzi z okresu międzywojennego i figurują na nim dwie postaci – matka z dzieckiem w chacie wiejskiej. To typowy motyw malarski dla twórczości Franciszka Mrażka. Artysta urodził się w Nowym Sączu 7 stycznia 1891 roku. Zmarł w 1970 roku Limanowej, gdzie w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej można znaleźć więcej jego prac.

obrazssobraz

Warto dodać, że ten sądecki twórca wyróżniał się swoim talentem nie tylko w regionie, ale również w kraju i za granicą, bo studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych a także w Wiedniu i Monachium.

Obraz Franciszka Mrażka jest w tym momencie transportowany do Polski. W piątek – według  informacji RDN Nowy Sącz – ma trafić do Nowego Sącza decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tematu będziemy wracać na antenie RDN Nowy Sącz w Wiadomościach RDN.

Jakub Węgrzyn