Tarnów: O wyzwaniach przed V Synodem Diecezji Tarnowskiej

 

Logo, propozycje ożywienia modlitwy za Synod, a także wyzwania stojące przed nowymi zespołami – to tematy kolejnego spotkania Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Obrady, które odbyły się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie były poświęcone m.in. powołaniu Zespołów Przygotowawczych. Będzie ich 11. Na ich czele stanęli członkowie Komisji. –Mogą dobrać sobie współpracowników – specjalistów w danej dziedzinie, by rozpocząć opracowywanie tematów, które posłużą już przyszłym Komisjom Synodalnym – mówi przewodniczący Komisji bp Leszek Leszkiewicz.

Zespół Teologiczny zajmie się teologicznym opracowaniem. Mamy już Zespół Prawny, który będzie musiał opracować statut Synodu, prawo, które będzie potrzebne do prowadzenia prac. Będą też Komisje ds. Osób Duchownych i Konsekrowanych, a także Zespół Liturgiczny i Zespół Medialny – dodaje biskup.

synod1

Komisja Przygotowawcza zapoznała się z projektami logo Synodu, jednak ostatecznego wzoru nie wybrano – mówi sekretarz ks. Piotr Cebula. – Logo samo w sobie posiada głęboką treść i symbolikę. W jakimś sensie jest streszczeniem istoty idei Synodu. Logo będzie znajdować się m.in. na powstającej stronie internetowej Synodu i dokumentach synodalnych – dodaje.

 

Logo zostanie wybrane na kolejnym spotkaniu komisji w przyszłym miesiącu. Propozycją ożywienia modlitwy za Synod ma być utwór muzyczny śpiewany w intencji Synodu. Modlitwa powstała z myślą o dzieciach. Będzie ją można śpiewać podczas katechez i na Mszach z udziałem dzieci i rodzin.  Podczas obrad Komisji była też mowa o współpracy z Radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Nasze stacje będą informować o przygotowaniach i przebiegu Synodu. Od marca pojawią się cykliczne audycje poświęcone temu tematowi.

Gośćmi spotkania byli ks. Władysław Szewczyk i ks. Piotr Gajda, którzy opowiadali o IV Synodzie Diecezji Tarnowskiej.

gajda

Posłuchaj biskupa Leszka Leszkiewicza:

Posłuchaj księdza Piotra Cebuli:

Posłuchaj modlitwy śpiewanej w intencji Synodu:

synod-new

Ewa Biedroń