Tarnów: Grypa w odwrocie

 

Tarnowianie mogą odetchnąć. Statystyki wskazują, że spada zachorowalność na grypę w powiecie. Sanepid informuje, że najgorszy był ostatni tydzień stycznia, od tej pory zachorowalność systematycznie spada. Przypomnijmy, że w tym roku zachorowań na grypę było nawet trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Do szpitali z powodu powikłań trafiło ponad pięćdziesiąt osób. W ostatnim tygodniu już nie odnotowano tego typu przypadków. – Na razie sytuacja wygląda dobrze – mówi Elżbieta Poproch, kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. – Wygląda na to, że mamy grypę w odwrocie. Pierwsze tygodnie lutego wskazują na mniejsze liczby zachorowań. W pierwszym tygodniu mieliśmy jeszcze ponad 1600 zachorowań a w drugim już o 500 przypadków mniej. To jest sporo, jak na nasz teren – dodaje. Według ostatnich statystyk w powiecie na grypę chorują 1 183 osoby.

Warto pamiętać o zapobieganiu podobnej sytuacji w  kolejnym sezonie grypowym. Sanepid sugeruje szczepienia, z których wciąż wiele osób nie korzysta. – Mamy bardzo niskie wskaźniki tzw. wyszczepialności – przyznaje Elżbieta Poproch, kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. – Ci, którzy przeszli chorobę, nie szczepili się, myślę, że wyciągną z tego wnioski i na pewno skorzystają ze szczepień. Proponowałabym to zrobić, ze względu na powikłania chociażby. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ powikłania dotyczą głównie zapaleń płuc, układu krążeniowego – także to są poważne sprawy, czasem zdarzają się zgony – dodaje.

Na grypę w powiecie szczepi się około 6-7 tysięcy osób, to niecałe dwa procent. Chociaż szczepienia są prowadzone przez cały rok, specjaliści radzą, aby zaszczepić się najpóźniej wczesną jesienią.

Grypa i jej groźne powikłania będą głównym tematem kolejnej audycji Bez skierowania radia RDN. Gościem Anety Mleczko we wtorek (14.02) po godz. 17.00 będzie dr Marta Owczyńska.

Posłuchaj Elżbiety Poproch:

Patrycja Wolnik