Tarnów: Powstanie Muzeum Armii Krajowej

 

Muzeum Okręgowe dostało ministerialne pieniądze na opracowanie wizji tego typu placówki. Projekt architektoniczny jest już gotowy.

Planowane jest połączenie dwóch budynków na terenie dawnych koszar i stworzenie piętra na archiwum czy księgozbiór. Są też pomyły na wystawę. – Będziemy starać się o środki na tę inwestycję w ramach rewitalizacji miasta – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Jeśli to wszystko się powiedzie, od dziś za rok zaczniemy. Oczywiście nie będziemy budować jakiegoś wielkiego muzeum Armii Krajowej, ponieważ w Krakowie takie mamy. Natomiast chcę zadbać o to, żeby te materiały, które są i ta pamięć o tym co się działo właśnie w okręgu tarnowskim, zostało w godny sposób zaprezentowane. Teraz mamy to w starym, pokoszarowym budynku w kiepskim stanie – dodaje.

wizualizacja-wystawa-ak
Wizualizacja wystawy w przyszłym Muzeum Armii Krajowej w Tarnowie

Mieszkańcy Tarnowa popierają pomysł muzealników. – Myślę, że powinno powstać takie muzeum w Tarnowie, młodzież powinna poznawać tę historię. Byłoby dożo zwiedzających. Takie miejsca są chętnie odwiedzane, ludzie chcą się dowiedzieć więcej o swojej historii, historii kraju, jak wyglądała walka o wolność – mówią.

Wstępny pomysł na muzeum został zaprezentowany podczas uroczystości z okazji 75-rocznicy Armii Krajowej w Tarnowie.

Posłuchaj Andrzeja Szpunara:

Posłuchaj mieszkańców:

Patrycja Wolnik, Marta Tarnowska

Fot.: źródło Muzeum Okręgowe w Tarnowie