Nowy Sącz: Dostęp do map za jednym kliknięciem

 

Miasto Nowy Sącz idzie z postępem techniki i zamierza wszystkie zasoby geodezyjne przenieś na nośniki cyfrowe. Był to temat nadzwyczajnej sesji miasta. Projekt, który miasto chce realizować w najbliższych latach, nosi tytuł  ‚Cyfrowe zasoby geodezyjne miasta’.

– Zasoby geodezyjne, które są obecnie w formie analogowej, czyli papierowej chcemy przetworzyć na nośniki elektroniczne w taki sposób, aby można było je udostępniać, wysyłać i korzystać w formie elektronicznej – tłumaczy dyrektor geodezji Krzysztof Kurzeja. W końcowej fazie miasto chce stworzyć dla mieszkańców  specjalne e-usługi. – Poprzez e-usługę będzie można, nie wychodząc z domu, pobrać niezbędne dokumenty dotyczące własności i dokumenty związane z mapą – dodaje dyrektor.

Aby wszystko zostało realizowane, radni musieli zdecydować o przesunięciu odpowiedniej puli funduszy z jednej kategorii do drugiej oraz zabezpieczyć je na przyszłe lata.

–  Sądzę, że mieszkańcy będą zadowoleni, kiedy będą mogli korzystać z elektronicznych katalogów geodezyjnych miasta. Ale, by projekt mógł ruszyć, musiała być do tego formalna uchwała radnych – mówi radny Patryk Wicher.

Radni wszystkie uchwały na nadzwyczajnej sesji zatwierdzili jednogłośnie. Tak opozycja, jak i partia rządząca przemówiły jednym głosem – co zdarza się niezwykle rzadko. – Teraz zainteresowana osoba musi udać się na ulicę Strzelecką, gdzie nie ma gdzie zaparkować i trzeba odstać dwie godziny. Jest to znakomity postęp cywilizacyjny dla Nowego Sącza – przyznał radny Józef Hojnor.

Projekt ma być zrealizowany do końca 2020 roku, a jego koszt to ponad 4 mln złotych. Jest to wielki krok technologiczny dla miasta, a także duże wyjście naprzeciw oczekiwań wielu mieszkańców.

Posłuchaj Krzysztofa Kurzeja:

Posłuchaj Patryka Wichera:

Posłuchaj Józefa Hojnora:

Tomasz Bryndal

Fot.: geoportal.gov.pl