Bochnia: Geodezja na wyciągnięcie ręki

 

Mapy z czasów Franciszka Józefa odchodzą do archiwum, a ich miejsce zajmą cyfrowe mapy geodezyjne. Powiat bocheński podpisał umowę na cyfrowe przetworzenie obecnego archiwum.

Obecnie na wydanie mapy w Bochni trzeba poczekać. Czasem kilka dni, ale bywają i dłuższe terminy. Stąd opinie na temat funkcjonowania wydziału geodezji są różne. –Moja ocena jest fatalna jeżeli chodzi o wszystko tutaj – mówi jedna z petentek. –Trzeba było poczekać kilka dni, ale akurat mi się nie spieszyło. Nie wiem, jak inni – dodaje inny rozmówca naszego reportera.

Przeniesienie całej bazy papierowych map na nośniki cyfrowe będzie stanowiło przełom w obszarze geodezji. Wicemarszałek Stanisław Sorys przyznał, że w urzędzie marszałkowskim w Krakowie tylko 30% map stanowią tzw. katastralne z czasów Franciszka Józefa. Resztę stanowią nowoczesne mapy wektorowe, obejmujące siedem punktów referencyjnych w całym województwie. – Geodeta, który ma urządzenia nawigacyjne, wpina się w nie i może każdy punkt, każde załamanie geodezyjna pokazać z dokładnością do pół centymetra – powiedział Stanisław Sorys.

Cyfrowe opracowanie map geodezyjnych powiatu bocheńskiego pochłonie 5,4 mln zł większość tej sumy to dotacja z urzędu marszałkowskiego. Docelowo mapy będą dostępne przez internet bez wychodzenia z domu, oczekiwania i stania w kolejce.

Posłuchaj:

Paweł Michalczyk