Z Gdańska, Lublina i innych zakątków kraju przyjeżdżają goście do tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego.
Najstarsza tego typu instytucja w Polsce, powstała w 1888 roku, przyciąga bogatą kolekcją sztuki gotyckiej, pełną bezcennych skarbów sztuki.
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. Piotr Pasek, cieszy się, że coraz więcej odwiedzających pragnie zobaczyć zbiory, i że przybywają oni nie tylko z najbliższej okolicy, ale także dalszych miejscowości.
– Coraz więcej turystów zagląda w mury naszego Muzeum. Na pewno owocna, piękna Noc Muzeów też zainspirowała, żeby mieszkańcy z pobliskich miejscowości, Tarnowa przyszli i na nowo, spokojnie zapoznali się z obiektami. Ale cieszy w sposób szczególny frekwencja turystów przybywających niemal z całej Polski. Mieliśmy rodzinę pięcioosobową z Gdańska. Pytałem panią – przyjechała z Lublina. Tak, że cieszymy się turystami przybywającymi z naszej Ojczyzny.
Odtwarzacz plików dźwiękowychSercem Muzeum Diecezjalnego jest skupiająca dzieła najwyższej klasy Galeria Sztuki Gotyckiej. Znajdziemy tu także piękne zbiory prywatne podarowane muzeum przez Norberta Lippóczy’ego i Olgę Majewską. Placówka posiada również bogatą kolekcję numizmatów związanych z osobą św. Jana Pawła II i salę wystaw czasowych, gdzie jeszcze do końca maja zobaczyć można 'Chleb Życia’ – ekspozycję dzieł inspirowanych Eucharystią, m.in. średniowieczne kielichy mszalne z katedralnego skarbca, nagrodzoną na wystawie w Paryżu monstrancję, współczesne artystyczne wizje Ostatniej Wieczerzy czy obrazy Aldony Mickiewicz.
Wyjątkowość dzieł zgromadzonych w tarnowskim Muzeum Diecezjalnym docenili też autorzy zadań maturalnych z historii sztuki. Arcydzieło malarstwa gotyckiego, 'Opłakiwanie z Chomranic”, znalazło się w jednym z zadań tegorocznej matury.
Pisaliśmy o tym tutaj:
https://www.rdn.pl/religia/oplakiwanie-z-chomranic-na-maturze