Dębickie samorządy chcą skuteczniej starać się o pieniądze unijne

pieniadze 768x432 3

Samorządy zrzeszone w Związku Dorzecza Wisłoki postawiły na wspólne działanie. Chcą utworzyć Strategię Rozwoju Ponadlokalnego „Dorzecze Wisłoki”, aby efektywniej pozyskiwać pieniądze z nowej perspektywy unijnej na lata 2022-2030. Pomysł spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony radnych miejskich.

Jak wyjaśnia Andrzej Czernecki, prezes zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, opracowanie wspólnej strategii rozwoju ponadlokalnego, umożliwi planowanie i ubieganie się o dofinansowanie inwestycji, których zasięg i oddziaływanie wykracza poza terytorium jednej gminy.

– Chcemy, na podstawie trafnie przygotowanej diagnozy i dyskusji z samorządami, mieć grupę projektów wyselekcjonowanych, które będą w dużej skali istotne dla rozwoju tej części województwa – mówi.

Związek do tej pory zdobywał pieniądze głównie na realizacje zadań związanych z czystym powietrzem m.in. na wymianę pieców i instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak podkreśla burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, działania te mają być poszerzone.

– W jedności siła. Jesteśmy przekonani, że jeśli wspólnie z samorządami powiatu dębickiego, jasielskiego i mieleckiego przygotujemy się dobrze do nowej perspektywy, to skuteczniej będziemy zdobywać pieniądze na realizację ważnych inwestycji dla miasta. Chodzi głównie o zadania związane ze zmianami klimatycznymi. Z jednej strony susza, z drugiej gwałtowne burze z silnymi opadami deszczu powodującymi podtopienia – wyjaśnia.

Strategia ma zostać poddana szerokim konsultacjom.

Exit mobile version