Kamery bezprzewodowe – prosty sposób na domowy monitoring

zdj 13

Współcześnie nie potrzeba wielu kosztownych i trudnych w montażu urządzeń, aby zbudować przydomowy monitoring. Instalując kamery bezprzewodowe, możemy w prosty sposób zwiększyć bezpieczeństwo posesji. Podpowiadamy, jak działają kamery bezprzewodowe i gdzie warto je zamontować.

Jak działają kamery bezprzewodowe?

Kamery bezprzewodowe mogą działać bez żądnego okablowania, dzięki czemu w praktyce nie ma ograniczeń co do miejsca ich montażu. Rozwiązanie to jest zatem nie tylko bardzo funkcjonalne, ale i tańsze od stosowanych powszechnie kamer wymagających okablowania. Na rynku można znaleźć kamery bezprzewodowe w wielu wariantach: tradycyjne, kopułowe (o konstrukcji uniemożliwiającej sprawdzenie, gdzie skierowany jest obiektyw) czy obrotowe, mogące automatycznie obracać obiektyw, np. co 10 minut.

Na jakiej zasadzie działa zewnętrzna kamera bezprzewodowa (https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/kamery-ip.html)? Urządzenia tego typu łączą się z domową siecią Wi-Fi, dlatego mogą przesyłać rejestrowany obraz na ekrany komputerów, smartfonów i tabletów. Oglądanie obrazu nie wymaga przy tym specjalistycznego oprogramowania – po wpisaniu hasła można go śledzić z poziomu przeglądarki internetowej lub (jeśli producent przewidział taką możliwość) korzystając z aplikacji. Obraz rejestrowany jest w czasie rzeczywistym, może być także zapisywany w chmurze lub osobnym nośniku (np. na karcie MicroSD).

Kamery bezprzewodowe – najważniejsze parametry

Zanim zdecydujemy się na zakup kamery bezprzewodowej do domowego monitoringu, sprawdźmy kilka kluczowych funkcjonalności. Najważniejsze z nich, to:

– Kąt widzenia kamery – zaleca się wybrać relatywnie duży, szczególnie wtedy, gdy kamera nie będzie się obracać w ograniczonym zakresie lub wcale. Najlepiej wybrać model o kącie widzenia minimum 90°.

– Rozdzielczość kamery – na rynku dostępne są modele oferujące rozdzielczość Full HD, a także wyższej, w tym 4mpx (2688×1520). Jeśli nie zależy nam na szczegółowym obrazie, możemy wybrać kamerę oferującą niższe parametry w tym zakresie.

– Widoczność w nocy – dobre modele zapewniają nawet 15-30 m widoczności przy braku oświetlenia.

– Odporność na warunki atmosferyczne – warto sprawdzić jaką klasę szczelności posiada kamera, (dobrym rozwiązaniem będzie np. IP 67), tak by skutecznie zabezpieczała przed kurzem i wilgocią.

– Powiadomienia alarmowe – wybrane modele pozwalają na przesyłanie powiadomień na telefon od razu po wykryciu ruchu w obrębie kamery (funkcja detekcji).

– Dodatkowe wyposażenie – np. reflektor LED, który może włączać się automatycznie po wykryciu ruchu w polu widzenia kamery, czy wbudowany mikrofon – ta funkcjonalność pozwala także rejestrować dźwięk.

Gdzie zainstalować kamerę bezprzewodową?

Dzięki temu, że kamery bezprzewodowe nie wymagają okablowania ani skomplikowanej konfiguracji, można je zamontować niemal w każdym miejscu na posesji. Producenci oferują kamery naścienne (w tym kilka wariantów kamer obrotowych) oraz takie, których obudowa umożliwia ich montaż na suficie.

Projektując domowy monitoring, należy uwzględnić te miejsca, w których może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji. Będzie to z pewnością strefa wejścia do budynku oraz brama wjazdowa i furtka (tutaj jak element monitoringu można wykorzystać także nowoczesny wideodomofon). Włamania do domów stosunkowo często zdarzają się przez drzwi tarasowe, mniej oświetlone i łatwiejsze do sforsowania. Wybierając urządzenia o odpowiednim kącie widzenia (najlepiej większym niż 100°), możemy skutecznie zabezpieczyć posesję za pomocą kilku kamer.

Warto wybrać modele umożliwiające rejestrację obrazu w ciemności oraz takie, które rejestrują obraz na zewnętrznym nośniku lub w chmurze – pozwoli to odtworzyć nagranie również wtedy, gdy kamera zostanie celowo zniszczona.

Szeroki wybór kamer bezprzewodowych znajdziecie na Eltrox.pl!

Exit mobile version