Kapsuła czasu w I LO

kapsula czasu I LO 6 scaled 1

Medal 'Semper Primus”, monety, wybrane projekty wykonane przez uczniów szkoły i… maseczka – to tylko niektóre przedmioty, jakie znalazły się w 'kapsule czasu”, uroczyście zamkniętej w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie.

Jak powiedziała dyrektor szkoły, Jadwiga Skolmowska, przedmioty te są świadectwem czasów, w jakich przyszło nam żyć. Także uczniowie potraktowali przedsięwzięcie jako sposób dania świadectwa o czasie pandemii i sformułowania przesłania do rówieśników z następnego wieku.

Chcieliśmy pokazać naszą pustkę i przestrzec przyszłe pokolenia przed odizolowaniem od świata, pokazać, że więzi są ważne. Fajnie było wspomnieć miniony rok, ale towarzyszył nam też smutek. Jako uczniom pierwszej klasy ciężko było nam się odnaleźć, zintegrować ze sobą. To było jedno z cięższych doświadczeń pandemicznych. Myślę, że nigdy nie powinniśmy się bać nowych wyzwań, zawsze stawiać im czoła – powiedzieli uczniowie.

Kapsuła jest efektem finalnym projektu 'Usłyszeć czas – nasza szkoła w cieniu pandemii 2019-2020”, w którym uczniowie pisali listy do swoich rówieśników za sto lat, układali wiersze, komponowali piosenki, słowem tworzyli zapis trudnego czasu pandemii i zdalnego nauczania, którego doświadczali.

Przygotowaliśmy list do przyszłych pokoleń, który potem wszyscy podpisaliśmy. Opisaliśmy w nim naszą rzeczywistość podczas pandemii. Dołączyliśmy też zdjęcie klasowe z zajęć zdalnych i zadanie z matury próbnej z matematyki. Przygotowaliśmy wiersz, napisaliśmy go wspólnie, całą klasą. Pisaliśmy głównie o trudnościach, jakie przeżywaliśmy podczas pandemii, ale i o zabawnych przygodach – opowiadają uczniowie.

W uroczystym zamknięciu 'kapsuły czasu” wzięli udział zaproszeni goście – prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT i Andrzej Burnus, p.o. dyrektora Kuratorium Oświaty Delegatura w Tarnowie. Wydarzenie uświetnił chór szkolny i występy wokalne oraz recytatorskie uczniów.

Kapsuła czasu ma być docelowo wmurowana w pokoju nauczycielskim. Na razie znajduje się w gablocie szkolnej Izby Pamięci.

Exit mobile version