Drzewo tlenowe przy PWSZ. Poprawi jakość powietrza?

198110406 1709866092530644 3093287814577655012 n

Przyrasta o trzy, cztery metry rocznie, ścięte, odrasta nawet kilkakrotnie, a w dodatku pochłania mnóstwo dwutlenku węgla i produkuje ogromne ilości tlenu. Jakby tego było mało, jest 'produkowane’ w laboratorium. Ze względu na swoją niezwykłą zdolność pochłaniania CO2 i produkcji tlenu nazywana jest 'drzewem tlenowym”.

'Drzewo tlenowe’ zostało zasadzone na kampusie tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. To paulownia odmiany 'Feniks” – niezwykły efekt wieloletnich badań i eksperymentów naukowych.

Jak doszło do jego 'wyprodukowania”, opowiedział Radiu RDN Małopolska Michał Wyszyński, prezes zarządu Oxygen Forest Poland – BlueTimber SA, który 'tlenowe drzewo” przywiózł do Tarnowa.

-Krzyżując różne gatunki paulowni, można uzyskać klony, które są odporne na większość warunków atmosferycznych i które uzyskują pionowy, ładny wzrost. I tak powstało drzewo tlenowe. Drzewo tlenowe, czyli drzewo paulowni, klon z wielu krzyżówek wielu odmian. Nie jest to drzewo modyfikowane genetycznie, jest to drzewo 'z probówki’, jest to klon. Ta sadzonka ujrzała światło dzienne pierwszy raz, kiedy była zrobiona, mówię celowo 'zrobiona’, w kwietniu, w maju miała swój pierwszy wzrost w laboratorium.

Zasadzenie 'drzewa tlenowego” na terenie kampusu PWSZ jest wspólną inicjatywą władz uczelni, Nieformalnej Grupy Tarnowskiej, Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Polskiego Forum Klimatycznego, Fundacji Edumocni, Komitetu Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Made in Tarnów oraz Fundacji Auxilium.

Exit mobile version