Tarnowskie szkoły średnie gotowe do sprawdzianów uzdolnień kierunkowych i prób sprawności fizycznej dla kandydatów

szkola001

Ósmoklasiści już myślą o naborze do szkół średnich. Rozpocznie się on 17 maja. Część uczniów wybierze takie szkoły i klasy, gdzie nie wystarczą wyniki egzaminu ósmoklasisty i punkty za świadectwo. By dostać się do nich, trzeba będzie zdać sprawdzian kompetencji językowych lub zaliczyć pozytywnie próby sprawności fizycznej.

O to, jak będą przebiegać takie dodatkowe sprawdziany dla kandydatów w czasie epidemicznych obostrzeń, spytaliśmy dyrektorów tarnowskich szkół średnich. To oni są odpowiedzialni za odpowiednią organizację testów. Wydział Edukacji niczego tutaj nie narzuca.

Dyrektor II LO w Tarnowie, Halina Pasternak, zapewniła, że sprawdziany predyspozycji językowych i kompetencji językowych dla kandydatów do tej szkoły, będą zorganizowane tak, by uczniowie mogli czuć się bezpiecznie, a jednocześnie by zachowane były wytyczne regulaminowe.

– Tej części ustnej nie będziemy przeprowadzać, a tylko i wyłącznie część pisemną. Ale będzie to przy wzmożonych procedurach sanitarnych, które już mamy przepracowane i jeszcze je przepracujemy podczas egzaminu maturalnego.

Komisje będą jednoosobowe, z racji mniejszej liczby uczniów w grupie, kandydaci będą mieć do dyspozycji kilka wejść do szkoły i zostaną rozlokowani na różnych piętrach.

W XXI LO Sportowym kandydaci będą musieli poddać się próbom sprawności fizycznej i umiejętności, zależnie od wybranej dyscypliny, którą będą chcieli uprawiać. Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie testy sprawnościowe zostaną przeprowadzone na otwartej przestrzeni.

Dyrektor Marek Niemczura przygotowany jest także na konieczność zorganizowania sprawdzianów pod dachem, w sali gimnastycznej i budynku szkoły. Ponieważ każdego dnia egzaminowani będą tylko adepci jednej dyscypliny sportowej, możliwe jest takie rozłożenie testów w czasie, by zminimalizować ryzyko kontaktu kandydatów ze sobą.

– Próby sprawnościowe zaplanowane na czerwiec będą się odbywały zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Możemy, mając znaną liczbę uczniów, podzielić ich na odpowiednie grupy tak, żeby te warunki sanitarne zostały zachowane.

Testy przeprowadzać będzie delegowany nauczyciel-trener danej dyscypliny, mając do pomocy najwyżej dwie osoby.

Uczniowie wszędzie muszą pojawić się w maseczkach, a szkoła zapewni im dostęp do środków dezynfekcyjnych.

Exit mobile version