Czterech nastolatków z Brzeska odpowie za obrażanie kolegi w sieci

Hejt siec

To przestroga szczególnie dla młodych ludzi, którzy w dobie nauczania on-line dużo czasu spędzają przed komputerem. Obrażanie kolegów może być potraktowane jak zniewaga i prowadzić do odpowiedzialności karnej.

Pod takim zarzutem w przyszłym tygodniu w Brzesku przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich mają odpowiadać uczniowie jednej z miejscowych szkół.

Obrażania jednego z uczniów mieli się dopuszczać jego czterej rówieśnicy z klasy w ramach grupy, utworzonej w komunikatorze Messenger – tłumaczy aspirant sztabowy Grzegorz Buczak z brzeskiej policji.

– Pedagog szkolny powiadomiła, że otrzymała wiadomość od ucznia, że jest on obrażany słowami wulgarnymi na ich grupie klasowej. Zebrany materiał został przesłany do Sądu Rodzinnego i Nieletnich z wnioskiem o rozpatrzenie.

Jak dowiedziało się Radio RDN, uczniowie, których sprawę ma rozpatrywać sąd osiągają dobre wyniki z nauce i nie było z nimi dotychczas problemów wychowawczych.

Sąd może udzielić im upomnienia, ustanowić nadzór kuratora, czy nawet orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Dla dorosłych sprawców znieważania Kodeks Karny przewiduje karę grzywny lub ograniczenia wolności, a jeżeli dochodzi do niego za pomocą środków masowego komunikowania także karę do roku więzienia.

Ponadto sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Warto dodać, że według Kodeksu Karnego istota zniewagi sprowadza się do zachowania, które polega na okazaniu innej osobie pogardy, uwłaczaniu czci, ubliżaniu jej, poniżeniu lub innym zachowaniu obraźliwym.

Znieważające zachowanie może przybrać postać obraźliwej wypowiedzi słownej lub pisemnej, gestu, rysunku czy innej formy przekazu.

Exit mobile version