Ponad 3 tysiące ton eternitu mniej. Są pieniądze na walkę z azbestem [WIDEO]

tomasz belzowski e1620197008535

Prawie 1 mln 600 tys. zł. z Urzędu Marszałkowskiego zostanie przeznaczone na wymianę rakotwórczych dachów na Powiślu i w regionie tarnowskim. W sumie zniknie ponad 3 tysiące ton azbestowego poszycia.

W gminie Szczucin, gdzie przed laty funkcjonował Zakład Wyrobów Azbestowo-Cementowych, wciąż znajduje się wiele wyrobów zawierających rakotwórczy azbest.

I choć od zamknięcia fabryki minęło ponad 20 lat, to azbest wciąż zbiera śmiertelne żniwo, w postaci azbestozy i rzadkiego nowotworu – miedzybłoniaka opłucnej, który w okolicach Szczucina występuje z zatrważającą częstotliwością.

Zastępca burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski, w programie Słowo za Słowo powiedział, że najwięcej azbestu wciąż zalega na dachach.

– Ten azbest zalega jeszcze częściowo na drogach, ale jest już tego niewiele. Głównie są to dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych, no i zalega jeszcze hałda azbestu w samym Szczucinie. Te pieniądze, w tym momencie są przeznaczone wyłącznie na poszycia dachowe i to będzie realizowane. Hałda nie zniknie nigdy ze Szczucina, trzeba mieć świadomość, że tego materiału nie wolno przewozić, można go jedynie zabezpieczyć, ale przez te lata przyroda zrobiła swoje, jest to porośnięte drzewostanem, jak również trawą, nawiezione tam było ziemi.

Na dofinansowanie wymiany dachów mogą liczyć mieszkańcy 13 gmin: Szczucina, Dąbrowy Tarnowskiej, Olesna, Radgoszczy, Mędrzechowa, Bolesławia, Żabna, Radłowa, Zakliczyna, Ciężkowic, Lisiej Góry , Borzęcina i Dębna.

Ci, którzy chcą się pozbyć rakotwórczego eternitu mogą składać wnioski w swoich Urzędach Gminy.

Dofinansowanie dotyczy tylko ściągnięcia i utylizacji niebezpiecznego materiału, natomiast nie obejmuje nowego dachu.

Exit mobile version