Czy wiecie, że w Tarnowie był Plac Magdeburski?

www.magdeburski.pl 1

Uczennice siódmej klasy tarnowskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Iza Czosnyka i Gabrysia Sierak, wraz ze swoim nauczycielem historii postanowiły przypomnieć mieszkańcom miasta to miejsce i jego tragiczną historię.

Plac Magdeburski znajdował się na terenie tarnowskiego getta, w miejscu, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Goslara, Mickiewicza, Lwowską i Starodąbrowską.

Niegdyś stanowił ważne miejsce w codziennym życiu tarnowian pochodzenia żydowskiego.

– Jako temat wybraliśmy Plac Magdeburski właśnie, bo on jest nieupamiętniony w przestrzeni. Wiemy, że zabito, zamordowano tu bardzo dużo Żydów, wiemy, jak przedtem plac wyglądał, mamy zdjęcia z tego okresu, wiemy, że przedtem był tu dworzec autobusowy. Znamy dosyć dobrze historię tego placu.

Działania tarnowskich uczennic są efektem udziału w ogólnopolskim konkursie na projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno” organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

Konkurs ma na celu upamiętnienie miejsca, osoby bądź znaku pamięci narodowej, który dotychczas nie został uwieczniony w trwały i materialny sposób i dotyczy konfliktów zbrojnych i wojen XX w.

Temat podsunął swoim uczennicom nauczyciel Andrzej Mleczko, który jest pasjonatem historii Tarnowa i lokalnym przewodnikiem.

– Jeśli chodzi o miejsca pamięci narodowej, no to od lat interesuję się już tym tematem. Prowadzę własną stronę internetową na ten temat, gdzie już jest ponad dwa tysiące obiektów opisanych, stąd też pewna wiedza. Jestem tez przewodnikiem po Tarnowie, więc mniej więcej wiem, co jest upamiętnione, a co nie, o tyle było mi tu łatwo wybrać to miejsce akurat, bo szkoda, żeby właśnie nie istniało w świadomości tarnowian i też ogólnie osób przybywających do miasta.

Praca została już wysłana na konkurs, ale uczennice nie zakończyły swoich historycznych poszukiwań. Chcą dotrzeć do tych tarnowian, którzy pamiętają może jeszcze Plac Magdeburski i to, co się na nim działo. Marzą o tym, żeby upamiętnić to zapomniane miejsce choćby pamiątkową tabliczką.

Efekty poszukiwań Gabrysi i Izy znaleźć można na utworzonej przez nie stronie internetowej: https://magdeburski.pl

Exit mobile version