Znów można wymieniać piece. Ruszył program Stop Smog

stopsmog

Druga odsłona programu jest dedykowana osobom najuboższym, dotkniętym tzw. ubóstwem energetycznym z terenów gmin, w których obowiązują uchwały antysmogowe.

Gminy wnioskujące o dofinansowanie w ramach programu Stop Smog 2 mogą uzyskać do 70 % zwrotu kosztów inwestycji. Pozostała kwota to wkład własny samorządu, co daje możliwość wybranym mieszkańcom na bezpłatną wymianę pieca w swoich domach.

W drugim naborze wprowadziliśmy szereg uproszczeń – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Do najważniejszych zmian należy umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora oraz dopuszczenie dofinansowań do instalacji w budynkach będących w zasobach gminnych. Co ważne, wydłużono także okres od zawarcia porozumienia do realizacji inwestycji z 3 do 4 lat. Dzięki temu będzie więcej swobody i będzie dużo łatwiej działać.

Jak dodaje wicemarszałek, poprzedni nabór w ramach programu Stop Smog dedykowany był gminom, które miały najgorsze powietrze w skali Unii Europejskiej i był realizowany m.in. w Tuchowie, Skawinie czy Niepołomicach.

Sejmik jest też gotowy do uchwalenia uchwał antysmogowych m.in. w Tarnowie, Oświęcimiu czy Rabce. Prowadzi także kolejne rozmowy z małopolskimi gminami zainteresowanymi podjęciem takiej uchwały w swoich samorządach.

Program 'Stop Smog’ jest przewidziany na lata 2019-2024.

Przypomnijmy, według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie piece pozaklasowe, a do końca roku 2026 – te o 3. lub 4. klasie emisyjności.

Exit mobile version