Tarnowska uchwała antysmogowa do ponownego głosowania

smog 4

fot. zdj. ilustracyjne

Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Małopolskiego w porozumieniu z przedstawicielami wszystkich miast i gmin Małopolski, które w ostatnim czasie procedowały uchwały antysmogowe w swoich samorządach. Powodem są rozbieżności w zapisach i terminach jej realizacji w poszczególnych miastach.

Przypomnijmy, w 2019 roku tarnowska Rada Miejska przyjęła uchwałę antysmogową wprowadzającą zakaz palenia węglem na terenie miasta od 1 września 2025 roku.

Podobne uchwały antysmogowe podjęły jeszcze trzy miasta w Małopolsce: Oświęcim, Rabka Zdrój i Skawina. W związku z tym, że wszystkie uchwały różniły się zapisami, sejmik wojewódzki podjął decyzję o ich weryfikacji i ujednoliceniu zgodnie z dokumentami strategicznymi województwa i z ustawą o ochronie środowiska.

Teraz uchwały we wszystkich tych samorządach muszą być podjęte ponownie.

Z deklaracji, które usłyszeliśmy należy się spodziewać, że wszystkie te gminy w komplecie przyjmą projekt uchwały antysmogowej – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Samorządy gminne, które przyjęły dotychczasową uchwałę intencyjną, będą musiały ponownie zaprezentować tę uchwałę swoim radom gminy. Liczymy także na przyjęcie opinii rady gminy do tego projektu. Samorządy mają na to czas do końca maja. Dla całego województwa rozpoczną się konsultacje społeczne już w czerwcu. Rozpocznie je przyjęcie uchwały przez zarząd województwa i najprawdopodobniej na końcu sierpnia uchwała sejmiku będzie przyjmowana w jednym czytaniu – dodaje wicemarszałek.

Jak podkreśla wicemarszałek Urynowicz, ujednolicona lokalna uchwała antysmogowa dla gmin w Małopolsce nie dotyczy jedynie spalania węgla – obejmuje też ograniczenia dotyczące miejscowych ogrzewaczy powietrza, w tym kominków.

Główne jej założenia to zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od początku przyszłego roku, w przypadku istniejących kotłów usunięcie ich do 1 stycznia 2030 roku, zaostrzenie wymagań dla nowych kotłów na biomasę i nowych kominków od stycznia 2023 roku oraz zachowanie pozostałych terminów i wymagań obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Exit mobile version