Ognisko ptasiej grypy na Podkarpaciu. 5 tys. ptaków do utylizacji

HPAI

Przypadki zjadliwej grypy ptaków odnotowano na fermie indyków rzeźnych w gminie Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim. Do utylizacji trafi około 5 tysięcy ptaków.

Z tego powodu Ewa Leniart, podkarpacki wojewoda, zwołała Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Jak informują służby wojewody, w gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI i zostały określone obszar zapowietrzony i zagrożony wystąpieniem choroby.

O zasadach postępowania w przypadku wystąpienia ptasiej grypy mówi lek. wet. Tomasz Kędzierski, Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie.

– Rozporządzenie ministra rolnictwa nakazuje przestrzegania zasad bioasekuracji. Większość z nich dotyczy zabezpieczenia drobiu, miejsc ich karmienia i wody do pojenia przed dostępem dzikich ptaków. Przede wszystkim dzikich ptaków wodnych, ale też innych gatunków.

Właściciele drobiu na terenie Gminy Ostrów zobowiązani są utrzymywać drób w pomieszczeniach zamkniętych bez kontaktu z dzikimi ptakami.

W Polsce od października ubiegłego roku do lutego bieżącego zanotowano 45 ogniska u drobiu i 52 przypadki choroby u ptaków dzikich, Na obszarze UE w ww. okresie HPAI potwierdzono w większości krajów europejskich.

Exit mobile version