65 porad prawnych 31 podmiotom udzielili prawnicy oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Tarnowie

pip

Jednodniową bezpłatną akcję zorganizowano z uwagi na to, że coraz więcej pracodawców zgłasza problemy z interpretacją i zrozumieniem przepisów.

Zakres udzielanych porad prawnych dla pracowników i pracodawców był bardzo różnorodny – mówi Benedykt Zygadło, kierownik oddziału PIP w Tarnowie.

– Te porady głównie dotyczyły problematyki związanej z zawieraniem, rozwiązywaniem umów o pracę, dotyczyły kwestii terminowości wypłaty wynagrodzeń, a także spraw związanych z urlopami wypoczynkowymi oraz z badaniami lekarskimi i szkoleniami w dziedzinie BHP.

Korzystający z porad pytali m.in. o możliwości podjęcia pracy w czasie, kiedy pracownik jest objęty izolacją z powodu covid-19 i czy może, czując się dobrze, świadczyć wtedy pracę zdalną.

– W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracownicy i inne osoby zatrudnione poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych mogą za zgodą pracodawcy, albo zatrudniającego świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy – mówi Jadwiga Borowska, główny specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Krakowie, oddział w Tarnowie.

Jak dodaje, w przypadku świadczenia pracy w trakcie izolacji w warunkach domowych nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, tylko wynagrodzenie za pracę określone w umowie.

Przypomnijmy, że w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią prawnicy oddziału PIP w Tarnowie udzielają porad prawnych wyłącznie telefonicznie.

Codziennie od 10.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 14 620 28 61.

Exit mobile version