Stres przyczyną wypadków na drodze

kierowca samochod

Stres, niewyspanie i natłok myśli – to jedne z głównych przyczyn wypadków drogowych – mówi Joanna Stach, psycholog transportu z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

Zdenerwowanie jest złym doradcą – dodaje psycholog.

– Sytuacja pandemii pokazała, że kiedy ten ruch na drogach był znacznie mniejszy okazuje się, że tak psychologicznie te puste drogi działają na nas, w ten sposób, że mamy tendencję, by dociskać ten pedał gazu i żeby zwiększać i przekraczać prędkość. No i tu oczywisty wniosek jest taki, że im większą mamy prędkość, tym poważniejsze są skutki różnych zdarzeń na drodze, stąd może mniej kolizji, mniej stłuczek, ale jednak więcej wypadków właśnie śmiertelnych czy z poważnymi skutkami zdrowotnymi dla osób w nich uczestniczących.

Jak wynika z danych policji, na Limanowszczyźnie w okresie pandemii wypadków na drogach było mniej, ale były bardziej poważne w skutkach.

Zginęło na limanowskich drogach aż osiem osób, natomiast kilkadziesiąt zostało ciężko rannych.

– Policjanci, którzy analizują te zdarzenia wskazali, że główną przyczyna wypadków drogowych to było nieprawidłowe zachowanie wobec osób pieszych. Drugą przyczyną było niedostosowanie prędkości, bądź nadmierna prędkość. Ale na pewno warto podkreślić, że każdy tutaj czynnik zewnętrzny wpływa na kierującego, jest to niewyspanie, są to choroby, stres, zdenerwowanie, różne przyczyny tutaj wpływają na zachowanie – mówi Jolanta Batko, rzecznik limanowskiej policji.

Jak zatem radzić sobie ze stresem za kółkiem?

– Myślę, że bardzo istotne jest zapewnienie zapasu czasowego jeśli chodzi o różne zachowania, takie ryzykowne, impulsywne. Warto przyglądać się samemu sobie, zadawać sobie pytanie, po co wsiadam do samochodu, jaka jest moja motywacja. Także zdrową motywacją człowieka dojrzałego, jest przede wszystkim przemieszczenie się z punktu A do punktu B, zawsze na miarę swoich możliwości. Myślę, że bardzo istotne przy tym uciekaniu naszych myśli do różnych wydarzeń przeszłych bądź przyszłych jest cały czas powracanie do tu i teraz – dodaje psycholog Joanna Stach.

Teraz, gdy obostrzenia związane z pandemią są znacznie mniejsze można zadbać o swoje zdrowie i emocje. Spacer, wysiłek fizyczny czy wyjazd z rodziną, mogą pomóc w poprawie naszego stanu emocjonalnego – dodaje specjalistka.

Exit mobile version