Seniorze, nie daj się oszukać!

haker2

Z roku na rok coraz więcej seniorów korzysta z Internetu w celu załatwienia swoich spraw. Starsze osoby chętniej komunikują się w sieci z najbliższymi, załatwiają sprawy urzędowe, czy robią zakupy przez Internet. Oprócz zalet, rodzi to także wiele zagrożeń.

– Większość tych metod polega na tym, że oszuści starają się przekazywać informację bardzo szybko, wymagając podjęcia szybkich decyzji, wprost żerując na tej łagodności i dobroci naszych seniorów. Stawiają ich w takiej bezkompromisowej sytuacji wymagając natychmiastowego wydania swoich kosztowności, czy przekazania danych – mówi zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Tarnowie podinspektor Zofia Kukla.

Jak mówi, najczęściej w regionie tarnowskim seniorzy zostali oszukani metodą 'na wnuczka’, która polega na wyłudzeniu pieniędzy podając się za najbliższą osobę.

Takich przestępstw w ostatnim roku w Tarnowie było osiem, a seniorzy ponieśli łączne straty na kwotę 300 tysięcy złotych. Największa kradzież wyniosła 100 tysięcy złotych.

Druga popularna metoda to 'na policjanta’, gdy złodzieje podszywają się pod mundurowych. W tym przypadku ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że prawdziwy pracownik służb nigdy nie zarząda od nas pieniędzy za wykonywaną pracę, ani nie mówi o szczegółach operacyjnych sprawy.

Kolejnym popularnym sposobem jest atak na 'hakera’, który polega na informowaniu osoby o rzekomym planowanym ataku hakerskim, który będzie miał miejsce na koncie bankowym.

Ważne jest, aby wszystkie podejrzane telefony weryfikować, czy to u członków rodziny, czy służb, lub instytucji, których one dotyczą.

Exit mobile version