Mija 35 lat od beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny. W Zabawie zaplanowano wiele wydarzeń

Projekt bez tytulu 7 2

Dziś (10 czerwca) przypada 35. rocznica beatyfikacji Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, która zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności 18 listopada 1914 roku.

Beatyfikował ją papież Jan Paweł II podczas swojej trzeciej pielgrzymki do ojczyzny i wizyty w Tarnowie w 1987 roku. Obecnie trwa proces kanonizacyjny Błogosławionej.

W homilii wygłoszonej na Mszy beatyfikacyjnej papież powiedział, że postawa Karoliny przypomina współcześnie żyjącym o godności człowieka.

– Ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. do chłopców i dziewcząt, do mężczyzn i kobiet. Mówi o wielkiej godności kobiety, o godności ludzkiej osoby. Tak więc święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreśla, że kult bł. Karoliny wciąż się rozwija, a jej duchowość ma silny wpływ na młodzież, nie tylko polską.

– Ważne jest, że osoba bł. Karoliny wpływa bardzo dobrze ze swoją duchowością szczególnie na młodzież. To jest pozytywnie zaskakujące. Młodzież pielgrzymuje z całej Polski i nie tylko. Jest to kult, który ożywia nasze duszpasterstwo rodzin, a szczególnie młodzieży. I w diecezji i poza nią.

Potwierdza to prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji tarnowskiej, Paweł Ryndak, dla którego szczególną inspiracją jest wyjątkowa uczciwość Błogosławionej.

– Ona nie tylko mówiła o Panu Bogu, ale całym swoim życiem go pokazywała. Takim fenomenem, który mnie osobiście uderza w postaci bł. Karoliny, jest fakt, że gdy poszła gdzieś pracować, żeby pomóc rodzicom, żeby dorobić, po całym dniu ciężkiej pracy ona potrafiła powiedzieć swojemu pracodawcy, że nie chce pieniędzy, ponieważ czuje, że nie wykonała swojej pracy tak dobrze, jak powinna i jak umie. W dzisiejszych czasach jest to trochę nie do pomyślenia. Każdy próbuje zarobić, a się nie narobić.

Kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, ks. Zbigniew Szostak, wskazuje na rozwijający się intensywnie kult Błogosławionej i liczne świadectwa łask za jej przyczyną. Ma nadzieję, że wśród tych licznych uzdrowień będzie takie, które uznane zostanie za podstawę do oczekiwanej kanonizacji bł. Karoliny.

– Co miesiąc jesteśmy świadkami, jak bł. Karolina wyprasza łaski, jak ludzie przychodzą ze świadectwami. Czekamy na takie świadectwo, które w wymiarze prawa kanonicznego będzie mogło być zatwierdzone przez komisję, która bada te świadectwa. Aby było takie świadectwo, takie uzdrowienie, które nie będzie budziło wątpliwości. Brakuje nam tylko tego jednego, dlatego modlimy się intensywnie o ten cud – mówi ks. Szostak.

Czcicielka dziewicy i męczennicy, Jadwiga Bieś, jest przekonana, że wstawiennictwu bł. Karoliny zawdzięcza powrót do zdrowia.

– Mam za co podziękować Panu Bogu i bł. Karolinie. Może ktoś powiedzieć, że to operacja spowodowała, że nie mam już pozostałości po raku. Niemniej jednak stwierdzono u mnie raka złośliwego. Po operacji okazało się, że nie musiałam brać naświetleń. Uważam to za błogosławieństwo od Pana Boga i od Karoliny, tym bardziej, że wiele osób modliło się przed moją operacją. Operacja miała być bardziej ingerencyjna, a już po niej lekarz powiedział mi, że nie musiała być taka.

Tymczasem w Zabawie odbywają się uroczystości związane z 35. rocznicą beatyfikacji.

Piątek 10 czerwca to dzień szczególnego dziękczynienia. Od 10 do 15 odbędzie się w Zabawie konferencja naukowa 'Wielka wojna nad Dunajcem. Zabawa i okolice’. O godz. 18 czciciele bł. Karoliny spotkają się na dziękczynnej Mszy św.

Niedziela 12 czerwca to dzień odpustu w parafii w Zabawie, która nosi wezwanie Trójcy Przenajświętszej. O godz. 11 odprawiona zostanie suma odpustowa. Tego samego dnia o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie przedstawiony zostanie spektakl o bł. Karolinie 'Kwiat polskiej ziemi’ w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy.

We wtorek 14 czerwca w Sanktuarium w Zabawie spotkają się młodzi z całej diecezji, aby podziękować za sakrament bierzmowania. O godz. 10 wyruszą na Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa Błogosławionej, a o 13 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

https://www.youtube.com/watch?v=scKRpIhQteg

Exit mobile version