’Opłakiwanie z Chomranic’ na maturze

Oplakiwanie z Chomranic

Pytanie dotyczące obrazu z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie znalazło się na maturze z historii sztuki. Uczniowie mieli za zadanie określić styl obrazu, a także trzech innych dzieł sztuki.

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Pasek, powiedział RDN, że jest to docenienie muzeum i zbiorów, które posiada ta placówka.

– Wśród wyjątkowych dzieł sztuki europejskiej jak m.in. wybitne dzieło Leonardo da Vinci i Andrea Verrocchio, jak również wokół wspaniałych romańskich fresków znalazło się również dzieło z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie 'Opłakiwanie z Chomranic’. Należy ono do największej klasy sztuki europejskiej. Wśród gotyckich rzeźb mógłby być nawet Wit Stwosz z Krakowa a tu jest 'Opłakiwanie z Chomranic’ – dodaje.

Ks. Piotr Pasek ma także nadzieję, że z opowiedzą na to pytanie nie mieli problemów uczniowie z regionu tarnowskiego, którzy przygotowując się do matury z historii sztuki odwiedzili Muzeum Diecezjalne w Tarnowie.

Obraz 'Opłakiwanie z Chomranic’ pochodzi z 1420 roku. To cenny przykład malarstwa tablicowego w Małopolsce doby późnego gotyku. Nazwę obraz zawdzięcza miejscu, w którym się znajdował, w małym wiejskim kościele w Chomranicach koło Nowego Sącza.

Obraz ten został namalowany techniką tempery na desce. Przedstawia scenę Zdjęcia z Krzyża, w typie ikonograficznym zwaną Opłakiwaniem, temat ten zajmuje centralną część kompozycji – nad martwym Jezusem stoi Maria opłakująca śmierć Zbawiciela.

Exit mobile version