Rzeźba przechowywana przez lata w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie jest dziełem Antoniego Madeyskiego!

sarkofag Jadwigi3 1

Rzeźba przechowywana przez lata w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie jest dziełem Antoniego Madeyskiego!

Sygnatura artysty umieszczona na rzeźbie potwierdziła przypuszczenia – sarkofag św. Jadwigi Królowej, który przez lata spoczywał zapomniany w kościelnym schowku w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie to pierwowzór wawelskiego sarkofagu tej świętej wykonany przez słynnego polskiego rzeźbiarza XIX w., Antoniego Madeyskiego.

– To jest bardzo dobra informacja z tego względu, że wybitny twórca epoki neoklasycystycznej, Antoni Madeyski, ma wiele wspaniałych dzieł w Tarnowie. I rzeczywiście, podczas wstępnych prac konserwatorskich odkryto sygnaturę: 'Antoni Madeyski, Rzym, 1901 rok’. Rzeźba jest dość poważnie zniszczona z uwagi na to, że znajdowała się po prostu w takim magazynku. Obecnie znajduje się w pracowni konserwatorskiej – mówi w rozmowie z reporterką RDN diecezjalny konserwator zabytków ks. Piotr Pasek.

Rzeźba to wykonany z gipsu na drewnianej podstawie model sarkofagu w skali 1:1 – tzw. bozetto, Przewieziona została do pracowni konserwatorskiej, gdzie przywrócony jej zostanie pierwotny blask, usunięte zanieczyszczenia i uzupełnione ubytki.

– Nie była odpowiednio zabezpieczona i po prostu pył, kurz, różnego rodzaju zanieczyszczenia doprowadziły do tego, że piękna faktura tej rzeźby, a ona jest wykonana z gipsu, dość mocno jest zabrudzona. Pojawiają się rozmaite ubytki natury mechanicznej. Znajduje się w pracowni konserwatorskiej, poddawana gruntownemu procesowi konserwatorskiemu, żeby zachwycała swoim pięknem jak każde dzieło Antoniego Madeyskiego – mówi ks. Pasek.

Po zakończeniu prac konserwatorskich zapadnie decyzja, gdzie dzieło Antoniego Madeyskiego będzie prezentowane. O odnalezionej w schowku pod kościelną wieżą rzeźbie pisaliśmy tutaj:

https://www.rdn.pl/religia/czy-rzezba-znaleziona-w-parafii-nspj-w-tarnowie-to-dzielo-antoniego-madeyskiego

Exit mobile version