Wielka Sobota – Kościół trwa przy grobie Pańskim

grob panski pasterz

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Zmartwychwstanie Jezusa.

W kościołach wierni adorują Najświętszy Sakrament znajdujący się w Grobie Pańskim.

W Wielką Sobotę kapłani błogosławią pokarmy. W koszykach tradycyjnie znajdują się m.in. jajka, wędlina, chleb i baranek wielkanocny. Jest on znakiem Chrystusa, a jajko to symbol życia.

W Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy świętej.

– Wielka Sobota to dobry czas, aby nawiedzić kościół, adorować Najświętszy Sakrament i porozmawiać w domu. Liturgię, którą nosimy w sobie warto tak odnawiać, żeby ona w domu rodzinnym objawiała się w głębszym spotkaniu, posłuchaniu siebie, czytaniu Słowa Bożego – powiedział bp Artur Ważny.

Późnym wieczorem, po zapadnięciu zmroku w kościołach rozpocznie się Wigilia Paschalna.

– W Wielką Sobotę jest cicho. Liturgia słowa pokazuje nam historię zbawienia, w którą jesteśmy włączeni – każdy z nas, bez wyjątku. Słowo Boże, które rodzi się w nas, umiera i żyje, bo czasami może być tak, że nasze serca są grobami, a teraz rozkwita w nich na nowo życie. To jest wiosna Kościoła, przyszłość wynikająca z radości Ewangelii, zakochania w Bogu, który jak mawia papież Franciszek nie męczy się przebaczaniem grzechów. Naszym miejscem nie jest grób, ale ogród paschalny – Kościół, w którym jest życie – mówi rekolekcjonista Arki ks. Tomasz Rąpała.

Transmisje w RDN w Wielką Sobotę:
godz. 8.00 – Bazylika Katedralna w Tarnowie – Ciemna Jutrznia – modlitwa liturgią Kościoła
godz. 20.00 – Bazylika Katedralna w Tarnowie – Wigilia Paschalna

Exit mobile version