Tarnowska Kana koordynuje pomoc dla uchodźców m.in. na dworcu PKP

277614966 1684506971886915 720375181071288019 n

Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana w Tarnowie zostało koordynatorem pomocy dla uchodźców na dworcu PKP. Zakłada to umowa podpisana z Urzędem Miasta. Ponadto dzięki wolontariuszom, Kana zapewnia także funkcjonowanie kilku innych punktów w Tarnowie poprzez otoczenie opieką i wsparciem uchodźców przyjeżdżających do miasta.

Koordynator projektu i dyrektor Kany Grzegorz Sudoł, podkreśla, że działalność społeczna jest od 25 lat wpisana w krwioobieg działań Kany.

– Kana została zaproszona przez prezydenta miasta Tarnowa Romana Ciepielę do współpracy w ramach pomocy obywatelom Ukrainy. To projekt Tarnów dla Ukrainy. Kana przejęła kilka punktów, w których działają koordynatorzy i wolontariusze. To dworzec PKP, hala przy ul. Gumniskiej, magazyn przy ul. Okrężnej i pomoc świadczona przy okazji wsparcia dla obiektów przy ul. Bandrowskiego i bursy gdzie mieszkają mieszkańcy Ukrainy.

Wolontariuszka i jedna z koordynatorek Agnieszka Bator opowiada, że każdy dzień jest inny na dworcu kolejowym. Dzieci mają gorączkę, są głodne, matki potrzebują wsparcia.

– Wczorajszy dzień zapamiętam do końca życia. To historia młodej, samotnej matki podróżującej samochodem przez miesiąc z czternastomiesięcznym dzieckiem. Pani trafiła do nas bardzo zmęczona, załamana. Wspieraliśmy ją jak tylko mogliśmy. Zajęliśmy się matką i dzieckiem. Miałam to dziecko na rękach, brak mi słów, żeby to opisać. Takich sytuacji zdarza się coraz więcej.

Na dworcu pomaga m.in. ks. Michał Dąbrówka, który należy do diecezjalnego zespołu, w którym odpowiada za współpracę z organizacjami diecezjalnymi.

– Wolontariat przejęliśmy od miasta w bardzo dobrym stanie. To bardzo dużo ofiarnych wolontariuszy. Naszym zadaniem jest przebudowa pomocy wolontariackiej na dworcu, pewne rzeczy rozwinąć, z pewnych rzeczy zrezygnować, bo uchodźców aktualnie jest mniej niż na samym początku. Gdyby ktoś chciał dołączyć do naszej wesołej ekipy i pomagać to zapraszamy do Kany przy ul. Mościckiego, gdzie można wypełnić formularz.

Na dworcu PKP wolontariusze m.in.: zapewniają uchodźcom posiłek, opiekę nad dziećmi, ciepłą herbatę, wsparcie tłumaczy, opiekę przy kasach biletowych. To także przekazanie podstawowej odzieży i niejednokrotnie przepakowywanie zniszczonego bagażu.

Wolontariusze pomagają również w przemieszczaniu się do punktu pomagającego w zakwaterowaniu w Tarnowie oraz w drodze na perony.

Drugim punktem, który przejęła Kana jest obsługa magazynu zlokalizowanego w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Gumniska 28. Zarządzanie i koordynowanie dostaw środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów do wyznaczonych punktów, to jeden z elementów zadania.

Magazyn ten pełni rolę HUB-u z którego dystrybuowane są produkty spożywczo-higieniczne do Punktu wsparcia rzeczowego na ul. Wałowej 37 oraz Dworca PKP. Istnieje tam możliwość wykorzystania i odebrania przez obywateli Ukrainy odzieży i sprzętów zgromadzonych ze zbiórek na własne potrzeby.

W tym też punkcie mieszkańcy oraz darczyńcy mogą składać rzeczy i artykuły spożywczo-sanitarno-higieniczne oraz ubrania.

Trzecim punktem jest doraźna obsługa magazynu przy ul. Okrężnej 9, do którego TIR-ami są dostarczane dary i z którego okresowo wyjeżdżają transporty na Ukrainę.

Czwartym elementem w ramach realizacji zadania jest współpraca wolontariuszy z kierownictwem miejsc zakwaterowania przy ul. Bandrowskiego 4 i ul. św. Anny 1 w Tarnowie, a dotyczy pomocy w organizacji transportu do tych miejsc.

Exit mobile version