Ks. Piotr Bajor: Papież myśli o tych, którzy doznali okrutnego nieszczęścia ze strony najeźdźcy

IMG 9892

Papież myśli o mieszkańcach Ukrainy, a do kraju, gdzie toczy się wojna udaje się jałmużnik papieski – powiedział radiu RDN ks. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej w Watykanie.

Tarnowski kapłan przewodniczył Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym. Dziś uczelnia przeżywa uroczystość odpustową ku czci św. Tomasza z Akwinu.

– Przede wszystkim jest modlitwa i wezwania Ojca Świętego do pokoju, zaprzestania tych walk. Jest także praca dyplomatyczna, której nie widać. Na teren Ukrainy zostali wysłani kardynał Krajewski i kardynał Czerny. Jesteśmy realistami. Nie myślimy, że będą pertraktować, jadą dać znak, że papież myśli o tych, którzy są ciemiężeni, o uchodźcach, o tych, którzy cierpią, którzy doznali okrutnego nieszczęścia ze strony najeźdźcy. Natomiast chciałoby się i to jest takie życzenie, żeby pertraktować i rozmawiać z tymi, którzy decydują o tych działaniach – dodaje.

Z okazji 200-lecia WSD w Tarnowie, gość z Watykanu przekazał seminarium kielich ze srebra z XIX wieku, który pochodzi z Francji.

W homilii ks. Bajor mówił do alumnów, że nie można spoczywać na laurach.

– Laur to jest taki wieniec, który był zakładany po osiągnięciu jakiegoś sukcesu w życiu. Często bywa tak, że my po osiągnięciu jakiegoś etapu już nic więcej nie chcemy robić, bo zadowalamy się tym co mamy. Klasyczny przykład także i dla studentów – wyuczę się, wykuję i zapomnę, natomiast ma to być dalej rozwijane i tego uczy nas św. Tomasz – podkreśla.

Podczas uroczystości odpustowych w seminarium była Msza św. i akademia. Alumni przygotowali spektakl o życiu poczętym. Dominikanin o. Janusz Pyda z Instytutu Tomistycznego w Warszawie mówił w wykładzie o przekazie wiary jako uczynku miłosierdzia.

– Żeby przekazywać wiarę, trzeba nią żyć – to główna, zasadnicza myśl św. Tomasza. Chociaż mielibyśmy najlepsze formuły i metody, to jeżeli nie jesteśmy sami blisko Boga, nie będziemy w stanie przekazać wiary. Jak przekazywać? Czasami słowem, czasami uczynkiem, ale przede wszystkim z własnej wiary przekazuje się wiarę innym i z wiary Kościoła – podkreśla.

Rektor tarnowskiego seminarium ks. Jacek Soprych przypomniał także o nauczaniu św. Tomasza o pokoju.

– Święty Tomasz jest bardzo ważny dla nas na etapie seminaryjnej formacji. Czerpiemy od niego teologię. Znajdziemy także bardzo aktualne treści m.in. dotyczące pokoju. Święty Tomasz zwraca uwagę, że wszystko zaczyna się od miłości względem Boga i człowieka.

Tarnowskie seminarium spieszy z pomocą uchodźcom. W domu formacyjnym w Błoniu już jest prawie prawie 40 osób i będą kolejne. Ponadto rodziny z parafii przyjęły w swoich domach także kilkanaście osób. Jak mówi rektor WSD ks. Jacek Soprych w seminarium zatrzymali się na chwilę odpoczynku wolontariusze, którzy jadą na granicę.

– Gościliśmy 30 osób z Norwegii, którzy jadą na granicę po uchodźców. Cały czas jesteśmy otwarci na tę pomoc – dodaje.

Dodajmy, że do tarnowskiego seminarium można przynosić dary, które trafią do uchodźców przebywających w Błoniu.

Exit mobile version