Popielec dniem postu i modlitwy w intencji pokoju

popielcowa

Środa Popielcowa to dzień postu i modlitwy w intencji pokoju z inicjatywy papieża Franciszka. Wierni i kapłani modlą się o zakończenie wojny na Ukrainie. Caritas przeprowadzi w parafiach zbiórkę do puszek na rzecz pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

– Rozważanie cierpienia Chrystusa w kontekście cierpienia narodów, to możliwość wejścia głębiej w relację osobową z Jezusem i z innymi ludźmi – mówi Radiu RDN biskup tarnowski Andrzej Jeż.

– To jest szansa nasza, żebyśmy dogłębnie przeżyli Wielki Post ze względu na tę sytuację, która nie dotyczy jednego narodu, ale zaczyna także i nas dotyczyć. Modlitwa, post, jałmużna to ważne elementy związane z okresem Wielkiego Postu, które nabierają nowego znaczenia. Modlitwa o pokój może być bardziej intensywna, podejmujemy także post w tej intencji. Post może być poszerzony przez to, że będziemy wspierać materialnie i w inny sposób naszych współbraci. Być może na nowo popatrzymy na nasze życie, że ono jest jednak wędrówką – dodaje biskup.

W Środę Popielcową wierni idą do kościoła, by kapłani posypali ich głowy popiołem.

Popielec rozpoczyna Wielki Post. To czas modlitwy, postu i jałmużny. moW Środę Popielcową w Radiu RDN transmisja Mszy św. z tarnowskiej katedry o godzinie 18.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Katolików obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia.

Exit mobile version