Wyzwania i przyszłość życia konsekrowanego w diecezji tarnowskiej

IMG 20200220 152829 1

Wyzwaniem, przed którym staje Kościół tarnowski jest intensyfikacja działań apostolskich, których celem będzie ewangelizacja miast – czytamy w projekcie synodalnego dokumentu 'Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej’. Przygotowała go Komisja ds. Życia Konsekrowanego V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

– W dobie zmieniającej się struktury społecznej, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia życia apostolskiego obecne nieraz od stuleci w konkretnych miastach, mogą skuteczniej docierać z orędziem Ewangelii – uważa przewodniczący Komisji i wikariusz biskupi ds. zakonnych ks. dr Grzegorz Lechowicz.

– Zgromadzenia znają dobrze swoje środowisko, orientują się w problemach, z jakimi borykają się większe, miejskie ośrodki. Dotyczy to dzieci, młodzieży, ale też rodzin, dlatego też podejmowane inicjatywy duszpasterskie i ewangelizacyjne mogą lepiej trafiać do poszczególnych grup.

Dokument podkreśla także zaangażowanie osób konsekrowanych w duszpasterstwo rodzin. – Osoby konsekrowane świadczą pomoc rodzicom i dzieciom przez: tworzenie grup wsparcia dla par małżeńskich, warsztatów dla rodziców, a także towarzyszenia małżeństwom w kryzysie, osobom porzuconym przez współmałżonka, dzieciom z rozbitych małżeństw, samotnym matkom oraz przez opiekę nad dziećmi w świetlicach parafialnych lub innych ośrodkach opiekuńczych – czytamy w dokumencie.

Są także informacje, że na terenie diecezji tarnowskiej mamy 40 przedszkoli, gdzie organem prowadzącym jest zgromadzenie zakonne oraz 6 przedszkoli parafialnych, w których posługują siostry.

Dokument porusza także tematy współpracy osób konsekrowanych i powołań.

– Uwzględniono postulaty, które były kierowane poprzez Parafialne Zespoły Synodalne jak ożywić troskę o rodziny, aby powołanie już tam znajdowało przyjęcie. Przy pomocy współczesnych środków musimy też przybliżać ludziom zagadnienia życia konsekrowanego – dodaje.

Zgodnie z regulaminem V Synodu Diecezji Tarnowskiej dokument został przekazany do konsultacji wszystkim członkom synodu. Z diecezji spłynęły poprawki, które są analizowane.

Dokument jest zaplanowany do głosowania podczas piątej sesji plenarnej.

Temu tematowi poświęcimy także najbliższą audycję synodalną w Radiu RDN w sobotę, 26 lutego o godzinie 16.30.

Exit mobile version